Prezidentka podpísala viaceré zákony

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 5. februára (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o veterinárnej starostlivosti. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Novelou sa má upraviť spôsob získania odbornej spôsobilosti na vykonávanie úloh súvisiacich s manipuláciou so zvieratami používanými na vedecké alebo vzdelávacie účely. Ide o zosúladenie so smernicou Európskeho parlamentu a Rady.

Vykonávanie takzvaného inštitútu vydržania sa presúva z notárov na súdy. Vyplýva to z novely Civilného mimosporového poriadku, ktorú v piatok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Ministerstvo spravodlivosti zareagovalo na prípady, keď prostredníctvom inštitútu vydržania prichádzalo k špekulatívnym prevodom pozemkov, pričom skutoční majitelia týchto pozemkov o tom v niektorých prípadoch ani netušili.

Príjmy z poplatkov za uloženie odpadu sa budú prerozdeľovať po novom. Zároveň sa vytvorí nová skupina obcí, ktorá získa príspevok z Environmentálneho fondu a použiť ho má na zabezpečenie triedeného zberu a zhodnotenie bioodpadu z domácností. Upravuje to novela zákona o poplatkoch za uloženie odpadov, ktorou sa mení aj zákon o Environmentálnom fonde. Právnu úpravu v piatok podpísala prezidentka Zuzana Čaputová, TASR o tom informoval jej hovorca.

Nová legislatíva súvisí so zberom bioodpadu, ktorý nadobudol účinnosť 1. januára. Od nového roka majú obce, ktoré si uplatňovali výnimku na ekonomickú neúnosnosť nakladania s bioodpadom, zaviesť a zabezpečiť vykonávanie jeho triedeného zberu.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *