Prezidentka vymenovala 27 nových vysokoškolských profesorov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 29. apríla (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok vymenovala 27 nových vysokoškolských profesorov. Vymenúvacie dekréty im odovzdala v Prezidentskom paláci. Počas príhovoru novovymenovaným profesorom uviedla, že ich spája skutočnosť, že pôsobia v oblasti spoločenských a humanitných vied. Teda v oblasti, ktorá je podľa prezidentky, žiaľ, na Slovensku, ak nie spochybňovaná, tak určite nedocenená. Podľa nej je to situácia, s ktorou sa nemôžeme zmieriť.

Spoločenskovedné a humanitné odbory by sa podľa sov prezidentky nemali chápať iba ako príprava zamestnancov na určité konkrétne pracovné pozície. „Ako učitelia spoločenskovedných a humanitných disciplín najlepšie viete, že vašou úlohu je vychovávať mysliacich ľudí s pevným hodnotovým zázemím, ktorí si vedia vytvoriť na veci vlastný názor, vedia ho aj podložiť argumentmi a majú morálnu silu, aby ho obhájili v názorovej konfrontácii s inými postojmi,“ uviedla vo svojom príhovore. Ako tvrdí, takíto ľudia sa dokážu uplatniť nielen v oblasti, v ktorej získali vzdelanie a titul, ale aj všade tam, kde je potrebné aktívne hľadať informácie, tvorivo ich spracovať a použiť v praxi.

Profesorom hlava štátu uviedla, že ich úlohou nie je registrovať priemyselné patenty, ale prinášať hlboké pochopenie toho, čo sa deje so spoločnosťou, s ľuďmi, prinášať pochopenie trendu, kam svet smeruje a čo ľudia svojím konaním spôsobujú. „Vašou úlohou je vychovávať absolventov, ktorí dokážu vytvárať intelektuálne, kultúrne a duchovné hodnoty a dokážu pôsobiť na ľudí tak, aby boli schopní prijímať hodnotové rozhodnutia na vysokej intelektuálnej a kultúrnej úrovni,“ povedala prezidentka s tým, že aj vývoj na Slovensku ukázal, aké je to dôležité pre zdravý vývoj spoločnosti.

Od spoločenských vied a od novovymenovaných profesorov ako ich predstaviteľov očakáva, že svoju expertízu ponúknu pri tvorbe verejných politík a pri identifikácii najväčších civilizačných výziev, ktoré pred republikou stoja. „Veľmi potrebujeme, aby ste sa kvalifikovane zamýšľali nad alternatívami spoločenského vývoja i nad tým, ako je možné vyriešiť najzávažnejšie konflikty a protirečenia, ktoré nás ohrozujú,“ dodala hlava štátu.

Zoznam vymenovaných profesorov vysokých škôl (odbor):

 Stanislav Benčič, masmediálne štúdiá
 Róbert Brtko, rímske právo
 Ivana Butoracová Šindleryová, verejná politika a verejná správa
 Branislav Cepek, správne právo
 Milan Ferenčík, cudzie jazyky a kultúry
 Miloš Hitka, manažment
 Juraj Jankuv, medzinárodné právo
 Katarína Kalesná, obchodné a finančné právo
 Vladimír Klein, predškolská a elementárna pedagogika
 Miroslav Kmeť, slovenské dejiny
 Slávka Kopčáková, estetika
 Michal Kozubík, sociálna práca
 Peter Krištofík, financie
 Ingrid Mencerová, trestné právo
 Zdenka Musová, ekonomika a manažment podniku
 Eva Mydlíková, sociálna práca
 Matúš Oľha, divadelné umenie
 Lenka Pasternáková, odborová didaktika
 Ivan Pavlov, andragogika
 Miroslava Rajčániová, odvetvové a prierezové ekonomiky
 Mariana Sedliačiková, ekonomika a manažment podniku
 Katarína Slobodová Nováková, etnológia
 Eva Stranovská, cudzie jazyky a kultúry
 Juraj Šedivý, pomocné vedy historické
 Juraj Vačok, správne právo
 Dušan Velič, fyzikálna chémia
 Adriana Wiegerová, predškolská a elementárna pedagogika

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *