Prieskum: Väčšina Rusov si myslí, že koronavírus je biologická zbraň

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Moskva 1. marca (TASR) – Takmer dvaja z troch Rusov sa domnievajú, že koronavírus je človekom vyvinutá biologická zbraň, a len necelá tretina z nich je ochotná dať sa zaočkovať. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters na základe výsledkov prieskumu zverejnených v pondelok.


      Pozorovatelia tvrdia, že zistenia prieskumu odrážajú nedôveru voči orgánom spôsobenú nedostatkom transparentnosti počas pandémie a zhoršujúcimi sa vzťahmi so Západom.


      Podľa prieskumu nezávislej organizácie Levadovo centrum si až 64 percent respondentov myslí, že nový druh koronavírusu bol umelo vytvorený a je „novou formou biologickej zbrane“, zatiaľ čo len 23 percent sa nazdáva, že tento vírus sa objavil „bez ľudského zásahu“.


      Prieskum verejnej mienky, ktorý sa uskutočnil koncom februára na vzorke 1600 respondentov, tiež ukázal, že počet Rusov ochotných zaočkovať sa klesol z 38 percent v decembri na 30 percent. Podiel tých, ktorí sa očkovať nechcú, stúpol z 58 na 62 percent.


      Spomedzi ľudí, ktorí sa nechcú dať zaočkovať, 37 percent uviedlo, že ich k tomu vedú obavy z vedľajších účinkov, 23 percent z nich čaká na výsledky klinického testovania a 16 percent v očkovaní „nevidí žiaden zmysel“.


      Ruská vakcína Sputnik V bola spočiatku prijatá skepticky pre rýchlu registráciu ešte pred rozsiahlym klinickým testovaním. Avšak výsledky publikované v lekárskom časopise Lancet vo februári ukazujú, že je bezpečná a na viac ako 90 percent účinná.


      Delegácia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá minulý mesiac v Číne skúmala pôvod vírusu, označila možnosť uniknutia vírusu z laboratória za vysoko nepravdepodobnú. Dodala, že hlavnou hypotézou pre pôvod vírusu sú netopiere, aj keď prenos na človeka mohol nastať najskôr infikovaním iného druhu zvieraťa.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *