Príplatok za prácu s nakazenými pacientmi by mal personál dostať vo februári

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 30. januára (TASR) – Lekári, zdravotné sestry či sanitári pracujúci na oddelení s pacientmi nakazenými novým koronavírusom by mali vo februárovej výplate dostať sedemeurový príplatok za každú odpracovanú hodinu v rizikovom prostredí. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR odoslalo metodické usmernenie ako pri vyplácaní postupovať.


      Nemocnice, ktoré sú subjektom hospodárskej mobilizácie, bez rozdielu, či sú štátne alebo neštátne, by mali vyplácať príplatok vo výške desaťnásobku ako v minulosti, teda sedem eur za hodinu. „Príplatok sa vzťahuje na každého pracovníka na COVID oddelení úplne rovnako. Lekár, sestra či sanitár dostanú za každú tam odpracovanú hodinu úplne rovnaký príplatok,“ spresnila pre TASR hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.


      Dodala, že príplatok v tejto výške platí dovtedy, kým počet pacientov s ochorením COVID-19, mimo suspektných, vo všetkých nemocniciach na Slovensku za daný deň neklesne pod tisíc. „Všetky výdavky súvisiace s riešením krízovej situácie sú predmetom refundácií zo zdrojov hospodárskej mobilizácie,“ uviedla hovorkyňa.


      Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice aktuálne zaúča svojich zamestnancov, ako systém vyplácania príplatku správne vykázať. „Zatiaľ preto nevieme uviesť presné počty, koľkých zamestnancov sa to bude týkať. V COVID zónach našej nemocnice však pracuje približne jedna tretina všetkých zamestnancov,“ priblížila Monika Krišková, hovorkyňa nemocnice.


      Počty zamestnancov, ktorí by mali dostať mimoriadny príplatok, nevedela zatiaľ spresniť ani Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB). „Zamestnanci však o príplatky žiadať nemusia, dostanú ich automaticky. Vyplatené budú v mzde za január,“ skonštatovala Eva Kliská, hovorkyňa UNB. V úvode tieto príplatky vyplatí samotná nemocnica. Refundáciu nákladov bude podľa Kliskej konzultovať zariadenie so svojím zriaďovateľom.


      Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) návrh na zvýšenie príplatku privítala. „Ale je potrebné si uvedomiť, že ide o obrovskú sumu a nemocnice nemajú na to finančné prostriedky. Musia na to byť špeciálne vyčlenené peniaze, lebo toto v rozpočte plánované nie je a ani v úhradovom mechanizme cez zdravotné poisťovne,“ pripomenula ANS.


      Premiér Igor Matovič (OĽANO) v decembri dal verejný sľub, že sa na základe dohody s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽANO) bezodkladne zavedie mimoriadny príplatok za prácu na COVID oddeleniach v nemocniciach.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *