Príprava plánu obnovy nie je transparentná, myslia si už aj mimovládky.

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 23. decembra (TASR) – Viac ako 50 mimovládnych organizácií označilo prípravu plánu obnovy pre Slovensko za netransparentnú. Nepáči sa im, že dokument, ktorý už Ministerstvo financií (MF) SR zaslalo Európskej komisii, nemohli pripomienkovať. Hoci minister financií Eduard Heger (OĽANO) deklaroval 20 diskusií s verejnosťou, mimovládne organizácie (NGO) a občianska spoločnosť sa v prezentácii plánu obnovy nevyskytli, uviedli v stredu organizácie v spoločnom stanovisku.

„Proces prípravy takého významného dokumentu, ktorého sme svedkami, nie je ani transparentný, ani dostatočne participatívny. Za konzultácie s verejnosťou nemožno považovať politické debaty v rádiu a televízii. Otázky cez sociálne siete a aplikácie Sli.do počas live streamu z diskusie tiež nie sú dostatočnou formou participácie a zapojenia verejnosti,“ zdôraznili NGO.

Organizácie v máji zaslali prvé návrhy do časti zelená ekonomika a odvtedy žiadajú o ich zohľadnenie. V novembri svoje požiadavky na postup prípravy a implementácie plánu obnovy a odolnosti zaslala predstaviteľom vlády platforma Hlas občianskych organizácií spolu s ďalšími mimovládnymi organizáciami a iniciatívami. Následne 8. decembra sa NGO k procesu stretli s Hegerom. Po stretnutí minister financií vyjadril podporu občianskej spoločnosti a povedal, že „ďalšia spolupráca bude nielen pri tvorbe a dokončení plánu obnovy, ale najmä pri jeho implementácii“.

Ministerstvo financií SR v utorok (22. 12.) uviedlo, že dokument je výsledkom niekoľkomesačných rokovaní s odborníkmi, samosprávami, obchodnými komorami i koaličnými politickými stranami. „Slovenská verejnosť však stále nevie, s ktorými konkrétnymi odborníkmi alebo občianskymi organizáciami rokovania prebehli a ako sa vôbec bolo možné do týchto rokovaní zapojiť,“ uviedli mimovládne organizácie.

Plán obnovy a odolnosti je projekt EÚ, z ktorého by Slovensko malo na naštartovanie ekonomiky po kríze spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19 dostať asi 5,8 miliardy eur. EÚ stanovila, že podstatná časť z týchto financií musí byť investovaná do zelenej ekonomiky a do digitalizácie.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *