Prirodzený pokrok vo videohernom priemysle alebo príprava mladých na hrôzy vojny

Ako tak pozerám najnovšie video z PC strielačky „Battlefield 1“ v prvej osobe, ktorá sa odohráva v období prvej svetovej vojny a na náš trh dorazí 21. októbra 2016, žasnem nad fotorealistickou grafikou, ktorá už nemá ďaleko od vierohodného zobrazenia reality… Prichádzajú mi pritom na rozum kadejaké „konšpiračné“myšlienky. :)

Na jednej strane je prirodzené, že sa tvorcovia hier fungujúci v silno konkurenčnom prostredí voľného trhu, súperiaci s konkurenciou o každého jedného zákazníka, snažia zvyšovať kvalitu svojich výtvorov a vydávať videohry,  ktoré sa vďaka novým grafickým technológiám stále viac a viac podobajú realite, ktorú vidíme skrz naše oči.

Na druhej strane je úvaha o totálnom vzdialení sa od reality zo strany tvorcov a ich cieľovej skupiny zákazníkov. Ako príklad uvediem kontrast textu piesne, použitej ako podmaz ku scéne zobrazujúcej krvavé boje, s realitou.

Remixovaná verzia piesne „No Limit“ od rappera Whiz Khalifu, v refréne ktorej znejú slová:

„Who said we can’t change the world? – Kto povedal, že my nemôžeme zmeniť svet?“ Tieto slová pôsobia priam cynicky, keď sa zamyslíme nad realitou pešiaka v tomto krvavom konflikte. Jednotlivec bojujúci v prvých líniách, často člen spodnej, pracujúcej triedy, bol len „krmivo pre guľomety“ a bábka v rukách mocných, ktorí si formou takýchto konfliktovrozdeľovali svet medzi sebou.

Zobrazenie bojov a „hrdinských“ činov či zabíjanie „nepriateľov“ tými najrôznejšími spôsobmi, od bajonetu, cez prvé samopaly až po prvé lietadlá pôsobí až dojmom, že hlavným cieľom je znecitlivieť mladú generáciu voči  realite, ktorú zažívajú ľudia ako vy a ja len pár stoviek kilometrov od našej východnej hranice v Doneckej a Luhanskej ľudovej republike či napr. v Sýrii.

Ľudia, ktorí zažili hrôzy vojny na vlastnej koži, prišli o svoje domovy, najbližších či končatinu, by asi len krútili hlavami nad „relaxom“ a „zábavou“, ktoré si dopriavajú ľudia z oblastí planéty, kde je v súčastnosti mier a blahobyt. Nemali by sme zabúdať, že v dnešnom chaotickom a stále sa meniacom svete nie je nič pevne dané a to, čo je dnes nepredstaviteľnounočnou morou, zajtra už môže byť tvrdá realita.

Autor sa tiež rád z času na čas odreaguje a zrelaxuje hraním videohier.

Battlefield 1 Official Gameplay Trailer – YouTube

12. 6. 2016 – Odovzdal(-a) Battlefield

Watch the official Battlefield 1 gameplay trailer and discover war on an … Subscribe and be the first to see BF1 ...

Ilustračné foto: Paolo Lafratta, CC.

Zdieľaj tento článok:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

close

Pomôžte nám s propagáciou: