Príspevok za výsledok volieb získali aj strany, ktoré sa do NRSR nedostali

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 3. januára (TASR) – Nárok na štátny príspevok za výsledok parlamentných volieb z februára 2020 získali aj politické strany, ktoré sa do Národnej rady (NR) SR nedostali. Financie sa totiž vyplácajú všetkým stranám, ktoré získali vo voľbách aspoň tri percentá hlasov. Príspevok sa rozdelil na štyri časti, ktoré sa vyplácajú každý rok.


      Príspevok dostalo napríklad KDH. Podľa Ministerstva financií (MF) SR dostalo hnutie v roku 2020 1.555.883,65 eura. „Príspevok sme použili na fungovanie a propagáciu hnutia a splatenie pôžičiek od fyzických osôb počas ostatnej volebnej kampane,“ priblížil pre TASR Stano Župa z komunikačného oddelenia KDH. Doplnil, že všetky dary za uplynulé roky majú zverejnené na webe.


      Koalícia Progresívne Slovensko (PS) a Spolu dostala zatiaľ 3.175.140,15 eura. „Strana Spolu dostala jednorazový príspevok za hlasy vo výške 1,09 milióna eur, ktorý použila na vrátenie pôžičiek, ktoré si od členov zobrala na financovanie volebnej kampane do NR SR 2020. Taktiež sme v rámci príspevku na činnosť dostali tento rok 68 516 eur, ktoré boli použité na fungovanie kancelárie strany, a to mzdy päťčlennej kancelárie, nájom priestorov, nákup kancelárskeho vybavenia,“ vysvetlil pre TASR hovorca Spolu Matej Bučko. Doplnil, že strana dostala po parlamentných voľbách dary v hodnote 42.000 eur. „Najväčší darca bol člen predsedníctva Martin Pekár. Taktiež má strana pravidelný príjem z členského, ktoré je približne na úrovni 2500 eur mesačne,“ ozrejmil Bučko. PS na otázky o využití financií dosiaľ neodpovedalo.


      SNS dostala za volebný výsledok zatiaľ 1.057.811,53 eura, strana deklaruje, že financie používa v súlade so zákonom o politických stranách. Volebná strana Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKS) dostala príspevok vo výške 1.307.160,86 eura. „Príspevok sme použili na zabezpečenie fungovania strany, čiže prenájom priestorov, zabezpečenie technického vybavenia, mzdu zamestnancov, na menšie podujatia a online reklamu. Po voľbách sme dary nedostali,“ uviedol pre TASR tajomník strany Gábor Nászaly.


      Za volebný výsledok dostala štátny príspevok aj strana Dobrá voľba. V roku 2020 jej rezort financií vyplatil 1.023.572,55 eura.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *