Proces s podnikateľkou Eleonórou K. kvôli pandémii zrušili

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 11. januára (TASR) – Pojednávanie s východoslovenskou podnikateľkou Eleonórou K., predtým známou ako Eleonóra M., a ďalšími spoluobžalovanými z podvodov, naplánované na utorok (12.1.), Okresný súd (OS) Bratislava I zrušil. „Hlavné pojednávanie vytýčené na 12. januára bolo zrušené z dôvodu pandemickej situácie a z toho vyplývajúcich epidemiologických opatrení,“ uviedol v pondelok na otázku TASR hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak. OS Bratislava I mal vo veci konať až do štvrtka (14.1.)

Vo veci sa pojednávalo naposledy tri dni koncom septembra 2020. Pôvodne boli predvolaní desiati svedkovia, nedostavil sa však ani jeden. Následne súd prehrával zvukové a zvukovoobrazové záznamy, pričom na pojednávaní sa prvé dva dni zúčastnila aj Eleonóra K. Zvyšní obžalovaní dali svojim obhajcom súhlas na pojednávania v ich neprítomnosti.

Skoré ukončenie tejto kauzy sa na tomto súde nepredpokladá. Krajská prokuratúra v Bratislave totiž pôvodne navrhla vypočuť 80 svedkov, vypočutých bolo približne 60.

Eleonóra K. je obžalovaná z faktoringového podvodu a neodvedenia dane s ďalšími piatimi spoluobžalovanými. Podľa obžaloby mala s Marošom M., Dušanom K. a Marekom K. v roku 2007 presvedčiť konateľa banskobystrickej firmy, že ak podpíše faktoringovú zmluvu, túto spoločnosť získa. Potom mali vyhotoviť podľa obžaloby tri falošné dodávateľské faktúry. Údajné pohľadávky vyplývajúce z týchto faktúr previedli na faktoringovú spoločnosť, ktorá jednému zo spoluobžalovaných podľa obžaloby vyplatila takmer 700.000 eur.

Eleonóra K., Donald D. a Peter M. taktiež od septembra 2007 mali podľa obžaloby nafingovať kúpu tlačiarenského stroja takmer za 3,2 milióna eur a na tomto základe si uplatnili nadmerný odpočet DPH vo výške viac ako 500.000 eur. Daňový úrad peniaze nevyplatil, pretože pri kontrole zistil neoprávnené uplatnenie odpočítania dane. V tejto kauze sa začalo pojednávať v marci 2014.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *