Protipandemické opatrenia by sa cez Veľkú noc nemali sprísňovať (aktualizované) (2)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: TASR – Pavel Neubauer

Bratislava 26. marca (TASR) – Protipandemické opatrenia by sa cez Veľkú noc na Slovensku nemali sprísňovať. Na ministerstve zdravotníctva o tom v piatok informovali členovia konzília odborníkov, ktorí vydali desať odporúčaní pre veľkonočné sviatky. Ľuďom radia obmedziť stretnutia, odložiť šibačku aj oblievačku a na bohoslužbách sa zúčastniť len virtuálne. Počas pobytu v prírode by sa podľa nich nemali vytvárať veľké skupiny ľudí a cestovať by sa malo len v rámci okresu. Odborníci vyzvali na nosenie rúšok a respirátorov i na individuálny šport v prírode.

Dočasný šéf rezortu zdravotníctva Eduard Heger (OĽANO) vyhlásil, že Slovensko v rámci boja s pandémiou nového koronavírusu čaká cez Veľkú noc „veľký súboj“. „Od toho, ako zvládneme Veľkú noc, bude závisieť, aké bude mať leto,“ poznamenal.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas oznámil, že epidemiologická situácia na Slovensku sa mierne zlepšuje. Cieľom preto je, aby sa tento zlepšujúci trend udržal. „Veľká noc je vždy pri takýchto situáciách zlomová. Bude veľmi záležať od toho, ako bude verejnosť dodržiavať opatrenia,“ skonštatoval. Odborníci sa podľa Mikasa zhodli, že opatrenia a vyhlášky sa nateraz sprísňovať nebudú. „Stojíme si za tým, že opatrenia sú nastavené dostatočne,“ podotkol a požiadal ľudí, aby nastavené pravidlá dodržiavali.

Odborník na tropickú medicínu a infektológiu Vladimír Krčméry uviedol, že ak verejnosť bude dodržiavať súčasné opatrenia, je to 90 percent úspechu. Pobyt v prírode pre zdravie ľudí odporúča, radí však nevytvárať veľké skupiny a nestretávať sa s tými, ktorých nepoznáme.

Ľudia by sa počas sviatkov mali vyhnúť masovému cestovaniu po Slovensku. „Ostaňme vo svojom okrese,“ vyzval Krčméry. Konzílium odborníkov radí, aby sa vonku nosili ochranné rúška a v interiéri respirátory. Ak sa niekto vráti zo zahraničia na sviatky domov, mal by dodržať povinnú karanténu, aby sa prípadne nešírili mutácie.

Odborníci neodporúčajú ani návštevu svojich rodičov a ani starých rodičov, a to ani v prípade, ak sú už zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. „Je dôležité, aby sme odolali cez Veľkú noc a nepodľahli pokušeniu ísť na návštevy a tráviť čas s ľuďmi, ktorí nie sú z našej domácnosti,“ skonštatoval Heger.

Obchodníkov požiadali o reguláciu počtu ľudí v obchodoch. Chcú tak znížiť riziko nákazy. Seniorom i zdravotne ťažko postihnutým odporúčajú, aby na nákupy využili hodiny, ktoré sú pre nich v obchodoch vyhradené.

Odporúčaniami konzília odborníkov sa bude budúci týždeň zaoberať aj pandemická komisia.

Ľudia si budú môcť v čase pred veľkonočnými sviatkami nakúpiť potraviny tak ako doposiaľ. Ako v piatok na tlačovej konferencii uviedol minister financií Eduard Heger (OĽANO), dočasne poverený vedením rezortu zdravotníctva, myslí si, že ide o najlepšie riešenie.

Verí, že opatrenia sú nastavené dobre a ľudia ich budú dodržiavať. „Konzultoval som to aj s asociáciou obchodov, aby zabezpečili veľmi striktné dodržiavanie, pretože je to v záujme ochrany samotných nakupujúcich,“ povedal dočasný minister zdravotníctva.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas v tejto súvislosti vyzval seniorov, aby nakupovali vo vymedzenom čase. „Chcel by som veľmi pekne poprosiť, čo sa týka hodín pre seniorov a takisto aj zdravotne ťažko postihnutých, aby títo občania využívali hodiny počas pracovných dní medzi 9.00 až 11.00 h. Je to naozaj určené pre nich a sami seba chránia týmto spôsobom,“ zdôraznil.

Heger dodal, že od toho, ako Slovensko zvládne blížiace sa sviatky, bude závisieť, ako bude vyzerať leto.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Protipandemické opatrenia by sa cez Veľkú noc nemali sprísňovať (aktualizované) (2)

  • 26. marca 2021 at 15:15
    Permalink

    Odborníci choďte do ….. Nikto ma neprinúti aby som pri športe nosil rúško a už vôbec nie respirátor , to môže navrhnúť len totálne vypasený idiot .

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *