Putin ocenil arménskeho premiéra za „odvahu“ podpísať mierovú dohodu o Karabachu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Moskva 2. decembra (TASR) – Ruský prezident Vladimir Putin v stredu ocenil arménskeho premiéra Nikola Pašinjana za „odvahu“ pri schvaľovaní a podpisovaní mierovej dohody týkajúcej sa Náhorného Karabachu, ktorá vyvolala doma odpor voči arménskemu lídrovi. Informovala o tom tlačová agentúra AF

Arménsko podpísalo s Azerbajdžanom dohodu sprostredkovanú Ruskom 9. novembra – po šiestich týždňoch ťažkých bojov o odtrhnutý horský región Náhodný Karabach. Ten sa nachádza v juhozápadnom Azerbajdžane a je medzinárodne neuznaným štátom. Okolo 95 percent jeho obyvateľov tvoria Arméni.

Na základe dohody Arménsko odovzdalo Azerbajdžanu tri okresy okolo arménskej enklávy Náhorný Karabach a ďalšie štyri dobyli azerbajdžanské sily počas spomínanej bojovej operácie.

Na videokonferencii lídrov Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, vedenej Moskvou, mal Putin prejav. V ňom označil Pašinjanove rozhodnutia týkajúce sa ukončenia konfliktu za „nutné“, ale bolestné.

„Vyžadovali si od premiéra veľa osobnej odvahy,“ povedal Putin. „Našou úlohou je teraz podporovať premiéra a jeho tím, aby sa zaistil mier,“ dodal ruský prezident.

Putin vyjadril Pašinjanovi podporu práve v čase, keď arménsky premiér čelí doma tlaku. Od oznámenia mierovej dohody, ktorá zneisťuje budúce politické postavenie Náhodného Karabachu, pravidelne vychádzajú do ulíc arménskeho hlavného mesta Jerevan protestujúci ľudia.

Demonštranti označili Pašinjana za „zradcu“ za to, že schválil dohodu, a požadujú jeho odstúpenie. Arménske úrady minulý mesiac oznámili, že prekazili plán na zavraždenie premiéra.

Pašinjan, ktorého manželka a syn boli počas konfliktu na fronte, vyhlásil, že mierová dohoda bola jedinou možnosťou Arménska a že zaistila prežitie Karabachu.

Aj keď sporný horský región stratil veľké územné pásma, jeho budúcnosť bude zabezpečovať takmer 2000 príslušníkov ruských mierových síl, ktorých rozmiestnia na päťročné predlžiteľné obdobie.

Boje o Náhorný Karabach medzi Arménskom a Azerbajdžanom, dvoma postsovietskymi rivalmi, vypukli koncom septembra, čo opäť oživilo dlhodobý konflikt o tento horský región. Obnovený konflikt si vyžiadal tisíce mŕtvych a omnoho viac vysídlených.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *