Putin podpísal zákon, ktorý mu umožňuje kandidovať na prezidenta ešte dvakrát

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Moskva 5. apríla (TASR) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v pondelok zákon, ktorý mu umožní opätovne kandidovať na post hlavy štátu. Na základe tejto právnej normy by v prípade opätovného volebného víťazstva mohol zostať šéfom Kremľa do roku 2036. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.


      Putin (68) je pri moci už viac ako dve desaťročia a jeho terajšie funkčné obdobie sa skončí v roku 2024. Zákon, ktorého znenie v pondelok zverejnili na oficiálnom vládnom portáli právnych informácií, mu dáva možnosť uchádzať sa o dve ďalšie šesťročné funkčné obdobia.


      Nový zákon, schválený Štátnou dumou koncom marca, vychádza zo zmien ruskej ústavy, o ktorých Rusi hlasovali vlani v júli. Ak sa podľa neho Putin rozhodne znova kandidovať v prezidentských voľbách, jeho doterajšie funkčné obdobia nebudú zohľadnené. Či má takýto scenár aj skutočne v úmysle naplniť, šéf Kremľa dosiaľ nechal otvorené.


      Najrozsiahlejšia reforma ruskej ústavy znamenala aj výrazné posilnenie právomocí prezidenta Ruskej federácie. Opoziční politici pri jej schvaľovaní obvinili Putina zo zneužitia moci a „ústavného prevratu“, pripomína agentúra DPA.


      Nový zákon podľa agentúry TASS tiež stanovuje, že oprávnenie zastávať funkciu prezidenta má každý občan Ruska nie mladší ako 35 rokov, ktorý žije na území krajiny nie menej ako 25 rokov a ktorý nikdy nemal občianstvo ani trvalý pobyt v inom štáte.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
3 thoughts on “Putin podpísal zákon, ktorý mu umožňuje kandidovať na prezidenta ešte dvakrát

 • 5. apríla 2021 at 21:44
  Permalink

  Typický proamerický názov článku, namierený proti Putinovi a ktorý preberajú všetky tupé meinstrímové mediá, školené vo Washinktone. Žiadny novinár nenapísal, že podpísal zákony, schválené štátnou dumou . Už sa neviem dočkať, kedy zajtra denník SME uverejní správu že videli Putina hrať sa so zápalkami pred Dobšinnou a p. Tódová z denníka N-eandrtálcov bude mať nahrávky , dôkazy a fotografie, že Putin odhadzoval cigaretový ohorok priamo do suchej trávy pri ceste do Dobšinnej. Preto bola dnes celá oblasť obsadená hasičmi.

  Reply
 • 6. apríla 2021 at 4:05
  Permalink

  Imperialisti, paraziti všetkých krajín, nech vás Perúnt trafí!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *