Putin s Merkelovou diskutovali o možnej spolupráci pri výrobe vakcín

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Moskva 5. januára (TASR) – Ruský prezident Vladimir Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorok telefonicky diskutovali o možnosti, že by ich krajiny spoločne vyrábali vakcíny proti novému koronavírusu. O ich telefonáte informoval Kremeľ, z ktorého vyhlásenia citovala agentúra AFP.

„Diskutovalo sa o otázkach spolupráce v rámci boja s pandémiou, a to s dôrazom na perspektívy možnej spolupráce pri výrobe vakcín,“ uviedol Kremeľ. Dodal, že obe strany dosiahli v tejto otázke dohodu o „zachovaní kontaktu“ medzi svojimi ministerstvami zdravotníctva i špecializovanými inštitúciami.

Putin s Merkelovou podľa Kremľa hovorili tiež o urovnaní konfliktu na východe Ukrajiny.

Rusko aj Nemecko nedávno začali v súvislosti s koronavírusom s rozsiahlou vakcináciou obyvateľstva, aby tak zabránili opätovnému zavádzaniu celoštátnych reštrikcií.

Nemecko svojich občanov očkuje vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech, zatiaľ čo Rusko svojou vlastnou vakcínou Sputnik V. Táto vakcína, pomenovaná podľa sovietskej družice Sputnik, bola v Rusku zaregistrovaná v auguste, a to ešte pred začiatkom klinických testov, čo v zahraničí vyvolalo obavy z príliš rýchleho postupu, uvádza AFP.

Rusko začalo s masovým očkovaním touto vakcínou začiatkom decembra, pričom vakcínu sa rozhodlo najskôr sprístupniť vysokorizikovým skupinám obyvateľstva, akými sú zdravotníci, učitelia či seniori.

Vakcínou Sputnik V už v Rusku zaočkovali vyše milióna ľudí, informoval v utorok Alexander Gintsburg, riaditeľ Gamalejovho národného výskumného centra epidemiológie a mikrobiológie, ktoré očkovaciu látku Sputnik V vyvinulo.

Moskva túto vakcínu poslala aj do Srbska a Argentíny. Oznámila tiež, že Bolívii dodá 2,6 milióna dávok, pričom však pripustila, že má ťažkosti s dosiahnutím požadovanej výrobnej kapacity.

Vakcíne Sputnik V, ktorú západ vníma skepticky, sa dostalo istého uznania tento mesiac. Britsko-švédska spoločnosť AstraZeneca totiž oznámila, že klinicky otestuje kombináciu svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 s touto ruskou očkovacou látkou.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *