Putinova popularita je stabilná aj napriek kauze Navaľnyj

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Moskva 4. februára (TASR) – Celoštátne protesty proti uväzneniu kritika Kremľa Alexeja Navaľného a rozsiahle policajné zákroky majú dosiaľ iba malý vplyv na obľúbenosť ruského prezidenta Vladimira Putina. Vyplýva to z prieskumu nezávislej organizácie Levada-Centr, ktorá skúma verejnú mienku, informovala vo štvrtok tlačová agentúra Reuters.


      Súd zmenil v utorok podmienečný trest v trvaní troch rokov a šiestich mesiacov, ktorý dostal Navaľnyj v roku 2014 v kauze Yves Rocher, na nepodmienečný. Súd však zohľadnil čas, ktorý tento disident a Putinov hlavný oponent predtým strávil v domácom väzení, čo podľa jeho tímu znamená, že ho čaká strata slobody v rozmedzí najmenej dva a pol roka.


      Polícia počas uplynulých týždňov zadržala tisíce ľudí na demonštráciách proti uväzneniu Navaľného. Kremeľ vo štvrtok odmietol obvinenia zo štátnej represie a uviedol, že ľudia boli zadržaní pre účasť na nelegálnych protestoch.


      Prieskum, uskutočnený krátko pred utorkovým verdiktom, ukázal iba jednopercentný pokles Putinovej obľúbenosti na 64 percent zo 65 percent v novembri. Medziročne však podpora Putina medzi mladými Rusmi klesla o 17 percent na 51 percent.


      Počas prieskumu, ktorý trval od 29. januára do 2. februára na vzorke obyvateľstva z 50 regiónov Ruskej federácie, prezidentových stúpencov popudilo video zverejnené Navaľným na internete, v ktorom disident tvrdí, že Putin je hlavným vlastníkom honosného paláca na čiernomorskom pobreží, čo však šéf Kremľa vehementne popiera.


      „Eufória v liberálnej komunite je evidentne veľmi zveličená. Hlavná masa obyvateľstva však na všetky udalosti, ktoré súvisia s Navaľným, reaguje nečinne,“ uviedol Lev Gudkov, riaditeľ spoločnosti Levada-Centr so sídlom v Moskve.


      Putin (68) zostáva najdôveryhodnejším ruským politikom s ratingom 29 percent, čo je o päť percentuálnych bodov menej ako v októbri, zatiaľ čo verejná podpora Navaľného (44) vzrástla na päť percent. To ho zaraďuje na šieste miesto, približuje Levada-Centr.


      Prieskum zároveň upozornil na nespokojnosť s úradmi, ktorá sa koncentruje v radoch mladších generácií; 48 percent populácie vo veku 18 – 24 rokov tvrdí, že krajina sa neuberá dobrým smerom.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *