R. Fico kritizuje nečinnosť prokurátora P. Kysela v kauze Judáš

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 27. apríla (TASR) – Opozičný poslanec a šéf Smeru-SD Robert Fico kritizuje nečinnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Petra Kysela v kauze Judáš. Poukázal na dlhé rozhodovanie o žiadosti obvineného o prepustenie z väzby. „Musíme skúmať, či to držal úmyselne alebo z nedbanlivosti,“ vyhlásil. Týkať sa to má obvineného Jozefa R., ktorého napokon Najvyšší súd (NS) SR z väzby prepustil.

V prípade úmyselného konania prokurátora ÚŠP ide podľa Fica o zneužitie právomoci verejného činiteľa. Ak konal z nedbanlivosti, má ísť o trestný čin marenia úlohy verejným činiteľom. „Niekto to môže považovať za procedurálny prešľap, niekto za pochybenie. Hovoríme o vážnom porušovaní trestného zákona, o trestnoprávnej zodpovednosti a jej vyvodzovaní za kroky, ktoré sa dejú,“ zdôraznil.

Povedal, že obvinený požiadal o prepustenie z väzby 28. januára 2021. „Od 28. januára do 26. marca, čo je 57 dní, to ležalo na stole u prokurátora ÚŠP pána Kysela,“ poznamenal Fico. Zdôraznil, že o tomto type žiadosti sa musí rozhodnúť bez meškania. Odvoláva sa pritom na Trestný poriadok a európsky Dohovor.

Rozhodnutie NS SR, ktorým prepustili obvineného z väzby, považuje za bezprecedentné. „NS SR hovorí, že došlo k zásadnému porušeniu práv obvineného a súčasne nečinnosti prokurátora, ktorá bola zásadná,“ podotkol Fico s tým, že po tomto konštatovaní mal prokurátor odísť z ÚŠP. Kritizoval, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic toto riešil dohovorom.

Lipšic minulý týždeň pre TASR potvrdil, že došlo k chybe a túto vec riešil s dozorovým prokurátorom formou pohovoru. Doplnil, že dozorový prokurátor mal v tom čase enormný nápad iných trestných vecí. Rozhodnutie NS SR sa podľa neho odklonilo od ustálenej súdnej praxe, pri ktorej aj v prípade, ak sa zistia prieťahy pri rozhodovaní o väzbe, nikdy nie je následkom prepustenie z väzby.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *