R. Fico: Najvyšší ústavní činitelia by mali okamžite informovať o stave krajiny

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 15. marca (TASR) – Najvyšší ústavní činitelia by mali čo najskôr, najlepšie ešte v pondelok večer, predstúpiť pred občanov a informovať ich o stave krajiny a tiež o tom, ako bude vyzerať spravovanie štátu v najbližšom období. Na pondelkovom tlačovom brífingu to uviedol predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico.

Ak prezidentka, predseda vlády a parlamentu nezareagujú na výzvu, má ju zopakovať v utorok (16. 3.) na pôde Národnej rady SR podpredseda parlamentu za Smer-SD Juraj Blanár. „Požiada, aby najvyšší ústavní činitelia informovali o stave krajiny, o tom, aké sú zabezpečené ústavné mechanizmy na to, aby boli občania v núdzovom stave i v hlbokej politickej kríze dôsledne chránení pred dôsledkami pandémie, ako sú chránené ich práva a slobody a aké kroky majú byť prijaté na riadenie krajiny v súčasnej situácii,“ tlmočil Fico výzvu Smeru-SD.

Poukázal na to, že politický rozkol ohrozuje nielen manažment pandémie, ale i samotné riadenie krajiny, po zadržaní doterajšieho šéfa SIS navyše hrozia i bezpečnostné riziká. Upozornil, že predlžovanie politickej agónie znamená aj ďalšie počty obetí pandémie.

Je si istý, že najlepším riešením by boli predčasné voľby, do konania ktorých by vláda fungovala i s podporou opozície. Obáva sa však, že koalícia bude preferovať „permanentnú vládnu krízu“. „Cesta je preto prostredníctvom referenda dotlačiť ich k predčasným voľbám,“ zdôraznil.

Na väzbu Moniky J. nie sú absolútne žiadne dôvody. V pondelok na tlačovej konferencii to vyhlásil predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico v reakcii na rozhodnutie Krajského súdu (KS) Trnava väzobne stíhať bývalú štátnu tajomníčku rezortu spravodlivosti. Zdôraznil, že sudcovia zvažujú pri vzatí do väzby mediálne, a nie vecné dôvody.

„Ženu v takom stave, v akom je, môže opätovne posielať do väzby len niekto, kto vôbec nevníma súvislosti a realitu,“ doplnil Fico s tým, že rozhodnutia sudcov o väzbe nemajú nič spoločné s moderným právnym štátom.

Ďalej uviedol, že šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský je vo väzbe z politických dôvodov. „Ak si niekto myslí, že toto je prejav toho, že policajti a Národná kriminálna agentúra (NAKA) majú rozviazané ruky, tak sa mýli,“ dodal. Zdôraznil, že Pčolinský nemôže ovplyvňovať kľúčových svedkov, ktorí sú už vo väzbe. Do úvahy podľa neho nepripadá ani pokračovacia väzba, keďže sa Pčolinský vzdal funkcie šéfa SIS.

Fico vyhlásil, že sa chce na pôde Národnej rady (NR) SR baviť o nových pravidlách väzby a podmienkach kolúznej väzby

Pčolinského zadržali príslušníci NAKA vo štvrtok (11. 3.) v skorých ranných hodinách. Obvinili ho, že on a bývalý námestník SIS Boris B. mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava K. vo výške 40.000 eur. Úplatok mal byť za to, aby SIS nesledovala Zoroslava K. Skutok sa mal stať v auguste minulého roka. V nedeľu (14. 3.) ho poslal Špecializovaný trestný súd (ŠTS) do väzby.

Bývalá štátna tajomníčka Monika J. ide do väzby na základne pondelkového rozhodnutia KS Trnava v kauze prebratia trenčianskeho baru Fatima. Obvinená je aj v akciách Búrka a Víchrica. Predtým bola vo väzbe od marca minulého roka.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *