R. Fico: Stopnutie vakcíny Sputnik je prejav protiruského postoja, vláda ju nechcela

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 19. februára (TASR) – Odmietnutie nákupu vakcíny Sputnik V je prejavom protiruského postoja, ktorý bude ohrozovať záujmy ľudí na Slovensku. Vyhlásil to predseda Smeru-SD Robert Fico. Štvrtkový (18. 2.) krok vlády, ktorá neprijala uznesenie o nákupe, označil za hru. V skutočnosti podľa neho vláda nechcela vakcínu zaobstarať. Kabinet chce podľa Smeru-SD ustupovať záujmom západných mocností, je jednostranne orientovaný a neželá si rovnováhu.

Fico vyhlásil, že vo štvrtok sa skončila vyvážená slovenská zahraničnopolitická orientácia. „To je očividne úmyselne protiruské, pretože vláda SR tým niečo sleduje,“ skonštatoval na piatkovej tlačovej konferencii. Vláda chce podľa neho vychádzať v ústrety západným predstavám.

Šéf Smeru-SD zopakoval, že nie je prívržencom očkovania, ale presadzuje, aby boli vakcíny k dispozícii, ak ich ľudia chcú. Nikto vo vláde podľa neho v skutočnosti nechcel ruskú vakcínu. „Nech nám tu nerozprávajú o vete, na rokovaní vlády neexistuje inštitút veta, je tam len hlasovanie, môžete byť za, proti alebo zdržať sa,“ skonštatoval. Ak premiér Igor Matovič (OĽANO) presadzoval Sputnik V, mal sa podľa Fica schváliť. Ministerky zo strany Za ľudí Veronika Remišová a Mária Kolíková podľa neho nemohli mať vo vláde takú váhu, aby presadili zablokovanie nákupu.

Smer-SD bude podľa Fica vždy presadzovať politiku, že svet má štyri svetové strany. Spomenul tiež Bezpečnostnú stratégiu SR, v ktorej sa podľa neho prejavili „chúťky“ tejto vlády označovať Rusko ako strategické nebezpečenstvo. Fico tiež deklaroval, že Slovensko patrí do európskeho priestoru a vyzdvihol dôležitosť nášho členstva v EÚ. Upozornil, že treba zároveň presadzovať medzinárodné právo.

Vláda vo štvrtok neschválila uznesenie o nákupe vakcíny Sputnik V. Členovia kabinetu oznámili, že ho vetovala strana Za ľudí. Použitie Sputnika V sa podľa navrhovaného uznesenia malo povoliť po kladnom posúdení Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) alebo po registrácii Európskou liekovou agentúrou (EMA).

Premiér i minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) reagovali, že uznesenie bolo napísané ústretovo a mnohí Slováci chceli vakcínu využiť. Šéfka Za ľudí Remišová uviedla, že akúkoľvek vakcínu môžeme na Slovensku používať až po jej registrácii Európskou liekovou agentúrou. Nie je podľa nej pravdou, že by strana Za ľudí celkovo odmietla diskusiu o Sputniku. Na vláde podľa nej nedostali ani písomné informácie o možných dodávkach vakcín z Ruska.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
2 thoughts on “R. Fico: Stopnutie vakcíny Sputnik je prejav protiruského postoja, vláda ju nechcela

 • 19. februára 2021 at 12:35
  Permalink

  Zväz zamestnávateľov, odbory, ľudia, všetci postavme sa vláde, píšme desiatky tisíc emailov na adresy ministerstiev, to musia zmeniť … oni si myslia že ak boli raz zvolení, tak nás môžu ignorovať a s tým nikto z nás nemôže súhlasiť… pozrite čo robia, veď tu ľudia kvôli nim zomierajú…
  Aj tak si myslím, že s tou koaličnou bandou to po dobrom nepôjde, budeme musieť ísť masovo do ulíc…

  Reply
 • 19. februára 2021 at 13:00
  Permalink

  Nezaprela svoje komediantske povolanie. Ako môže prehlasovať menšina väčšinu? Boľšoj teatr. Alebo“ ja na brachu, bracha na mne“. Presmerovanie pretlaku nenávisti národa od Mngeleho na Kiskových komediantov.
  Idúci na smrť zdravia veľkého Nera.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *