R. Fico: Tragédiou koalície je, že zneužíva trestné právo v politickom boji

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 31. decembra (TASR) – Najväčší omyl a tragédia vládnej koalície je, že zneužíva trestné právo v politickom boji. Tvrdí to predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico. V rozhovore pre TASR uviedol, že keby sa v roku 2018 nezneužila vražda dvoch ľudí na politické účely, Smer-SD by vyhral posledné parlamentné voľby. Hoci voľby napokon vyhrala vtedajšia opozícia, kriminalizácia v politike podľa neho pokračuje i v roku 2020. Uviedol to v súvislosti s aktuálnymi kauzami a viacerými zásahmi NAKA. Považuje to za neakceptovateľné. Verejnosť podľa neho vie, že je to politický obsah súčasnej vlády. Zdôraznil tiež, že vláda stratila medzi ľuďmi autoritu.

„Toto je najväčší omyl a tragédia vlády, že začala používať trestné právo ako nástroj politického súboja. Keď niekto používa trestné právo v politickom súboji, tak to je koniec demokracie a právneho štátu,“ zdôraznil Fico. Premiér Igor Matovič (OĽANO) sa podľa neho nevenuje ničomu inému ako kriminalizácii. Pripomenul výrok vicepremiéra Richarda Sulíka (SaS) o tom, že premiér je mimoriadne pomstychtivý, ale že to robí dobre, keď je toľko ľudí zatvorených.

Trvá na tom, že väčšina z ľudí z radov sudcov, prokurátorov či bývalých policajných funkcionárov, ktorí sú vo väzbe, sú tam nezákonne. Napríklad bývalí policajní prezidenti Tibor G. a Milan L. či bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. „Títo ľudia nemajú čo robiť vo väzbe. Je mi to aj nepríjemné, lebo oni reálne niečo urobili v boji proti mafii. Tu sa strieľalo, tu sa vyhadzovali autá do vzduchu. Oni dostali veľa ľudí do väznia za takéto násilné trestné mafiánske činy,“ skonštatoval.

Zdôraznil, že ak existuje podozrenie, treba to vyšetriť, no nie je dôvod týchto ľudí verejne ponižovať. „To boli ľudia, ktorí stáli v prvom rade boja proti mafii. Keď pozriem na Kolíkovú, tá stála v prvom rade na chlebíčky na Sorosových školeniach. Toto je ten podstatný rozdiel, ktorý nám neuveriteľne vadí,“ skonštatoval. Hovorí, že nemôže byť všetko v týchto prípadoch založené len na výpovedi kajúcnikov, a namieta, že na ich zadržanie čakali pripravení novinári priamo na mieste.

Fico podotkol, že súčasná vláda nebola pripravená na vládnutie a nesúvisí to len s pandémiou. Bezdôvodne sa podľa neho zadlžuje krajina, absentuje konkrétny plán obnovy. „Vláda nezvláda vládnutie ako také,“ uzavrel.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *