R. Sulík: MH nepripraví expresnú novelu zákona o verejnom obstarávaní

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 17. decembra (TASR) – Meniť expresne rýchlo legislatívu na požiadanie kohokoľvek nie je možné. Legislatívny proces má svoje pravidlá upravené na národnej úrovni a v prípade pravidiel verejného obstarávania aj v európskej smernici o verejnom obstarávaní, ktorá je nadradená našim zákonom. Porušenie týchto pravidiel je v právnom štáte neprípustné a rezort hospodárstva preto nepripraví expresnú novelu zákona o verejnom obstarávaní, ako to žiada premiér Igor Matovič (OĽANO). Uviedol to v reakcii na výzvu premiéra minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Sulík pripomenul, že tento zákon navyše spadá do kompetencie podpredsedu vlády pre legislatívu Štefana Holého (Sme rodina), ktorý iba prednedávnom pripravil jeho novelizáciu. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR už antigénové testy na ochorenie COVID-19 obstaráva v súlade s platnou legislatívou a zadaním, ktoré bolo zaslané rezortom zdravotníctva.

Rezort hospodárstva pripomenul, že v správnom znení dostal zadanie až na piaty pokus – v nedeľu 6. decembra. Následne 7. decembra začalo ministerstvo s prípravnými trhovými konzultáciami na kúpu diagnostických rýchlotestov. Sulík uviedol, že túto úlohu rezort splní, a to napriek tomu, že ústredný krízový štáb ju pôvodne zadal 9. novembra rezortu vnútra a potom bez bližšieho vysvetlenia bola 19. novembra presunutá na ministerstvo hospodárstva.

Za dodržania pravidiel platnej legislatívy budú môcť byť testy dodané najskôr 7. januára 2021. „Premiér o všetkých týchto skutočnostiach vie a ak kritizuje rezort hospodárstva, že neobstaráva testy, tak vedome nehovorí pravdu,“ konštatoval Sulík.

Pri súčasnej epidemiologickej situácii je podľa ministra potrebné začať testovať v najviac premorených regiónoch. Príklad Oravy, kde sa uskutočnili tri kolá testovania jasne ukazuje, že presne cielené testovanie kombinované s prísnymi opatreniami má zmysel. „Takýto postup som od začiatku jasne podporoval a hovorí sa o ňom aj v Semafore zdravia z dielne SaS, ktorý premiér odmietol,“ dodal Sulík.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *