R. Sulík: Na budúci týždeň podám demisiu, Kolíková si nevie predstaviť budúcnosť koalície bez SaS (aktualizované)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 17. marca (TASR) – Minister hospodárstva a líder koaličnej strany SaS Richard Sulík hovorí, že na vláde bol v stredu poslednýkrát. Budúci pondelok (22. 3.) alebo utorok (23. 3.) oznámi svoju demisiu prezidentke SR Zuzane Čaputovej, aby ju v stredu (24. 3.) mohla prijať. Demisiu postupne podajú aj ostatní ministri za SaS. Zo Sulíkových vyjadrení vyplýva, že neverí v odchod premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Naďalej hovorí o ochote rokovať.

„My sme pripravení na rokovania, preto sme si dali čas. Ja som aj oslovil viacerých ľudí, keď ešte je potreba si nejaké veci vyjasniť,“ povedal Sulík. Dodal, že ak sa nič neudeje, podajú všetci ministri SaS demisiu do budúcej stredy. SaS avizovala odchod z vlády v prípade, že premiér neodstúpi. Naďalej trvá na jeho demisii.

Vládna kríza prepukla po nákupe ruskej vakcíny Sputnik V. Napätie v koalícii je dlhodobo. Všetky strany sa zhodujú, že nechcú predčasné voľby. Dosiaľ odstúpil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), čím OĽANO považuje požiadavku na rekonštrukciu vlády od SaS a Za ľudí za splnenú. Odišiel aj minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). SaS a Za ľudí stále trvajú na demisii predsedu vlády. OĽANO sa za šéfa kabinetu postavilo. Prezidentka vyzvala premiéra na čo najskoršie ukončenie vládnej krízy.

Rokovanie o aplikácii eKaranténa, ktorá by umožnila kontrolovať dodržiavanie povinnej karantény u občanov prichádzajúcich zo zahraničia, vláda v stredu prerušila. Podľa návrhu uznesenia k podmienkam implementácie systému eKaranténa, ktoré predložil minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), malo túto aplikáciu pripraviť v spolupráci s ďalšími rezortmi práve ministerstvo hospodárstva.

Prerušenie rokovania o tomto bode Sulík komentoval: „Tak aj preto, lebo keď skončím ako minister hospodárstva, tak ono sa to samo neurobí. Plus boli tam nejaké technické námietky,“ uviedol minister.

Sulík mal podľa návrhu obstarať SMS bránu na odosielanie a prijímanie SMS správ od mobilných operátorov, dodávateľa call centra, ktoré bude zabezpečovať používateľskú podporu pri používaní aplikácie eKaranténa, potrebné licencie a tiež napríklad dodávateľa na vývoj a prevádzku tohto systému.

V súvislosti so zavedením systému mal kabinet Igora Matoviča (OĽANO) zadať úlohy aj ministerke investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a ministrovi vnútra. Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie mala zabezpečiť vykonanie penetračného testu finálnej verzie aplikácie eKaranténa prostredníctvom Jednotky pre riešenie počítačových incidentov, minister vnútra mal podľa návrhu poskytnúť rozhranie, ktoré by bolo pripravené na záťaž systému eKaranténa a umožnilo by overenie fotografie a rodného čísla voči databáze Ministerstva vnútra SR.

Na zavedení aplikácie do praxe sa malo podieľať aj Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). To by malo publikovať po dodaní finálnej aplikácie od Ministerstva hospodárstva SR aplikáciu eKaranténa v Apple App store, Google Play Store a Huawei App Gallery. NCZI by tiež malo poskytnúť hardvérové či softvérové prostriedky na prevádzku produkčného prostredia systému eKaranténa, vyčleniť osobitný rozpočet či vyčleniť pracovníkov na zabezpečenie spustenia a chodu aplikácie na stránke NCZI.

Chýbajúcu možnosť kontroly dodržiavania karantény pre občanov prichádzajúcich zo zahraničia už dlhší čas kritizuje opozícia, ale aj niektorí odborníci. Sulík si preverenie možnosti dokončenia a spustenia tejto aplikácie zobral na starosť ešte vo februári. Potom, ako oznámil, že by mohla byť aplikácia spustená v apríli, však narazil na nesúhlas premiéra Igora Matoviča.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) si nevie predstaviť budúcnosť koalície bez strany SaS. Uviedla to po rokovaní vlády. Budúce zasadnutie kabinetu bude podľa Kolíkovej trošku iné, zloženie členov vlády nebude podľa Kolíkovej pravdepodobne totožné na budúci týždeň.

„Javí sa mi vzhľadom na vývoj udalostí, že zloženie členov vlády asi nebude totožné,“ poznamenala Kolíková s tým, že všetci však majú záujem o štvorkoalíciu. Nevie ani o ponuke premiéra Igora Matoviča (OĽANO), že by mala strana Za ľudí dostať ministerstvá po odchode SaS z vlády.

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO) po rokovaní vládneho kabinetu uviedol, že nevie povedať, či v stredu bolo rokovanie vlády v zložení štvrkoalície posledné. „Je to možné, ale nie stopercentné,“ podotkol. Nevie ani o tom, že by mal predseda vlády odstúpiť. Je to všetko podľa Mičovského otvorené.

Kolíková tiež nevie, kto bude nasledovníkom na poste riaditeľa Slovenskej informačnej služby. Nevie ani o nástupcovi ministra zdravotníctva.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *