R. Sulík: Vláda je v rozklade, I. Matovič to má vo svojich rukách

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: TASR – Pavel Neubauer

Bratislava 23. marca (TASR) – Vládny kabinet je evidentne v rozklade. Vyhlásil to šéf koaličnej SaS Richard Sulík, ktorý v utorok skončil vo funkcii ministra hospodárstva. Ako tvrdí, nepamätá si, kedy by vo vláde chýbali naraz traja ministri. Všetko podľa neho nasvedčuje tomu, že čoskoro bude chýbať v kabinete aj viac ministrov. V rukách to podľa Sulíka má premiér Igor Matovič (OĽANO), ktorému SaS dáva na odstúpenie z funkcie čas do stredy (24. 3.).

„Ak to nebude splnené. Vo štvrtok (25. 3.) podá demisiu minister školstva Branislav Gröhling (SaS) a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS),“ skonštatoval predseda SaS s tým, že de facto pozastavujú platnosť koaličnej zmluvy. Vláda bude totiž podľa neho zjavne nefunkčná a Matovič pravdepodobne nebude mať väčšinu v parlamente. Sulík preto vyzýva k rokovaniu o rekonštrukcii vlády na pôdoryse súčasnej koalície.

SaS deklaruje, že je proti predčasným parlamentným voľbám a ak do Národnej rady SR príde takéto hlasovanie, poslanci za SaS budú podľa slov Sulíka hlasovať proti predčasným voľbám. „Je najvyšší čas, aby vládna kríza skončila. Verím, že svojou demisiou som tomu napomohol a otvoril priestor, aby Matovič mohol opustiť vládu a pohli sme sa ďalej,“ povedal. Naďalej deklaruje, že SaS odmieta fungovať vo vláde, ktorú bude viesť Matovič.

„Ak sa Matovič bude chcieť v rámci vlády len presunúť, a teda nebude premiér, ale na nejakej inej pozícii vo vláde, tak SaS bude chcieť mať vo vládnom kabinete troch ministrov. Zásadne odmietame sa zrieknuť jedného ministerstva,“ vyhlásil Sulík. SaS si nárokuje na tie rezorty, ktoré jej aj v súčasnosti patria podľa koaličnej zmluvy, a teda ministerstvo školstva, ministerstvo hospodárstva a ministerstvo zahraničných vecí. „Takisto ich budeme chcieť obsadiť tými istými ľuďmi. Na ministerstve zahraničných vecí bude Korčok, v rezorte školstva Gröhling a na ministerstve hospodárstva ja,“ skonštatoval Sulík.

Ak by Matovič vládny kabinet úplne opustil, je Sulík pripravený nefigurovať v zrekonštruovanej vláde, ak ho o to šéf OĽANO požiada. „Berte to ako moju obetu, lebo som bol na ministerstve hospodárstva spokojný. Kus roboty sme urobili. Problém tejto vlády nebol rezort hospodárstva, ale napríklad ministerstvo zdravotníctva,“ poznamenal Sulík.

Strana SaS rešpektuje rozhodnutie šéfa Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára (Sme rodina) prerušiť aktuálnu schôdzu. Strana rozumie jeho argumentom, no rozhodnutie ju mrzí. Uviedla to predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová, ktorej stanovisko TASR poskytol hovorca strany Ondrej Šprlák. Podobne to vníma aj predsedníčka klubu Za ľudí Jana Žitňanská.

„Rozumieme jeho argumentom, že najskôr potrebujeme vyriešiť vládnu krízu, avšak poslanci SaS doteraz pristupovali k rokovaniam parlamentu poctivo a aktívne participovali na každom rokovacom dni,“ píše Zemanová v stanovisku.

Rovnako by podľa slov Šprláka postupovali poslanci SaS aj v utorok. „Z toho dôvodu nás rozhodnutie pána Kollára mrzí, pretože na programe bolo viacero dobrých a dôležitých návrhov zákonov,“ uvádza strana. „Veríme, že budúci týždeň bude parlament pokračovať v pôvodnom scenári,“ dodala.

Žitňanská v utorok reagovala tým, že ani ich prerušenie rokovania neteší. „Pretože sme boli pripravení prísť do parlamentu a rokovať o zákonoch, ktoré máme na stole,“ ozrejmila. Podľa Žitňanskej slov však rešpektujú rozhodnutie predsedu NR SR a vnímajú aj jeho obavy o fungovaní parlamentu v čase koaličnej krízy. Deklarovala, že ich poslanci sú kedykoľvek pripravení vrátiť sa do lavíc a rozhodnúť o dôležitých zákonoch.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *