Rakúsko: Záujem o hromadné testovanie zaostáva za očakávaniami

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Viedeň 6. decembra (TASR) – Záujem obyvateľov Rakúska o hromadné testovanie je dosiaľ nižší, než sa očakávalo. Za prvé dva dni sa nechalo v spolkových krajinách Viedeň, Tirolsko a Vorarlbersko otestovať na nový druh koronavírusu približne 300.000 ľudí. Najmä odberné miesta vo Viedni neboli podľa údajov mesta plne využité, informovala v nedeľu agentúra DPA.


      V sobotu vykonali vo Viedni 22.000 testov, pričom v rakúskej metropole zriadili odberné miesta s kapacitou 150.000 testov denne. Antigénové testy tiež odhalili len menší počet infikovaných. V Tirolsku bolo zo 156.000 testovaných osôb 417 pozitívnych, čo je 0,27 percenta. Vo Vorarlbersku hlásili 355 pozitívnych prípadov z vyše 89.600 testov (0,40 percenta).


      Rakúska vláda dúfa, že otestovať sa nechá najmenej niekoľko miliónov ľudí. Vo Viedni je to možné do 13. decembra. Ostatné spolkové krajiny spúšťajú testovanie cez víkend 12. – 13. decembra a 10. decembra sa otvoria testovacie miesta v Burgenlande. Hromadné testovanie je dôležitou súčasťou aktuálnej stratégie boja proti šíreniu koronavírusui v krajine, cieľom je predovšetkým identifikovať nakazených bez príznakov ochorenia Covid-19.


      Kancelár Sebastian Kurz pred uvoľnením „tvrdého“ lockdownu v krajine – od pondelka 7. decembra – apeloval na obyvateľov, aby dodržiavali naďalej platné opatrenia. Len tak podľa neho bude môcť pokračovať pozitívny vývoj epidemickej situácie.


      V posledných týždňoch sa priemerné denné počty nových prípadov nákazy v Rakúsku znížili na polovicu. Tzv. sedemdňová incidencia (výskyt ochorenia) v krajine klesla z 522 na 263 na 100.000 obyvateľov. Reprodukčné číslo koronavírusu udávajúce, koľko ľudí nakazí jeden infikovaný, sa znížilo z 1,13 na 0,81.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *