Reakcie na úmrtie poslanca Petráka: Cynik Matovič. Blaha a Šutaj Eštok mu to nedarovali

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Slovenskom dnes ráno prebehla smutná správa o úmrtí poslanca SMER-SD a starostu obce Hurbanova Ves Ľubomíra Petráka. V prevažnej väčšine na neho spomínajú koaliční aj opoziční politici len v dobrom, až na cynické vyjadrenia predsedu vlády Igora Matoviča, ktoré naznačoval už včera a aj v takejto chvíli si neodpustil trápne a nemiestné poznámky nehodné predsedu vlády.

Predseda SMER-SD Robert Fico: „Ľubo Petrák bol môj 30-ročný politický kolega a osobný priateľ. Každý, kto ho bližšie poznal, musí za ním smútiť. Ľubo, odpočívaj v pokoji“.

Na sociálnej sieti sa vyjadril sa aj podpredseda strany SMER-SD Ladislav Kamenický: „Neviem ako sem napísať slová o Ľubošovi Petrákovi, lebo mi je strašne smutno a tlačia sa mi slzy. Bol to kolega, múdry človek s veľkým srdcom, ale najmä kamarát. Zomrel veľmi mladý vo veku 59 rokov. Starosta Hurbanovej Vsi, podpredseda Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, mládež a šport, ale aj predseda skupiny priateľstva s Ruskou federáciou. Ľuboš, pozdravujem Ťa do neba, je mi hrozne a budeš veľmi chýbať . Vyjadrujem úprimnú sústrasť jeho rodine a blízkym“.

Erik Kaliňák, podpredseda SMER-SD: „S Ľubom Petrákom som mal viacero možností diskutovať o školstve a napriek tomu, že to bol politik tak náramne dbal na odbornosť a akúkoľvek tému som s ním otvoril, vždy k nej pristupoval nie politicky, ale čo najviac odborne a preto boli pre mňa diskusie s ním veľmi obohacujúce“.

Ďalší z podpredsedov SMERu Ľuboš Blaha sa oprel do Matoviča a jeho netaktných slov, ktoré vyslovil už včera. Blaha: „Zažil som už od Igora Matoviča všeličo, ale to, čo dnes predviedol na svojej tlačovke vo vzťahu k nášmu poslancovi a priateľovi Ľubovi Petrákovi, ktorý je vo vážnom stave v nemocnici, to je absolútne dno. Igor Matovič na svojej tlačovke úplne zbytočne, bez toho, že by sa ho na to niekto pýtal najskôr povedal toto, citujem: „Sedemnásteho novembra tu jak opice naskakovali bez rúšok z opozície a teraz ich kolega je na umretie.“ Pokračoval, že je mu to ľúto a rovno to cynicky skonštatoval v minulom čase, akoby už Ľubo ani nebol medzi nami. Ľuboš Blaha ďalej citoval Matoviča: „Mal som ho v podstate veľmi rád. Ale to už nepovedia, že oni sú toho príčinou, lebo nahovárali ľudí, že bez rúška, že chrípôčka.“. Blaha pokračoval otázkou: „Povedzte mi, môže takto klesnúť nejaký človek? A teraz neriešim, že je to predseda vlády, ktorý má byť štátnik a správať sa kultivovane a slušne. Čisto ľudsky – je toto normálne?“

Dnes Ľuboš Blaha na sociálnej sieti pridal status s fotografiou, keď spoločne v Moskve navštívili motorkársky klub Nočných vlkov: „Poslanec Smeru Ľubo Petrák zomrel. Je mi to nesmierne ľúto. Bol to kamarát, bol to správny chlap. Prezerám si naše spoločné fotky – s máloktorým kolegom poslancom som toho zažil toľko, čo s ním. Bol dlhé roky predsedom parlamentnej skupiny priateľstva s Ruskom a tak sme boli viackrát spolu v Moskve či iných ruských mestách.Ľubo bol úžasný spoločník, vždy sme sa spolu nasmiali, mal v sebe neuveriteľnú ľudskosť a kus zdravého rozumu, ktorý dnes mnohým chýba. Doteraz si pamätám, ako nás raz v Moskve zavolali do centrály motorkárskeho klubu Nočných vlkov. Niektorí poslanci radšej nešli, netúžili po tom, aby ich rozvláčali v Markíze či Denníku N. Ľubo došiel za mnou s tým svojim nezabudnuteľným šibalským úsmevom a hovorí – ideme, hej? Pýtam sa – aj ty chceš byť v Denníku N, že si ruský agent? A on sa rozosmial – čo tam po nich, poďme. Nezaváhal ani na chvíľu. Strávili sme nádherný večer s ruskými vlastencami, boli to úplne normálni chlapi a ich jediné previnenie bolo, že milovali Rusko… Myslím, že nikto si to tak neužil ako Ľubo – on sa nebál ničoho. Pozrite sa na fotku, stojí vedľa mňa. Navonok pôsobil umiernene, ale mal v sebe viac odvahy, ako tí najväčší revolucionári. Pamätám si, ako ma vždy podpichoval – no čo, Che Guevara, akú dnes ideš robiť revolúciu? A ten jeho úsmev – nedá sa zabudnúť. Išla z neho neuveriteľná pohoda – a to je vzácne. Nikdy nepokazil žiadnu srandu. Kamarát. Keď prišla možnosť ísť v širšej delegácii do Číny, oslovil som ho ako prvého – nikdy nezabudnem na tú cestu vlakom v Tibete, ako sme spolu všetci spievali Na Kráľovej holi, zobudili sme Duška Jarjabka, ktorý udával tón, Ľubo sedel vedľa mňa, smiali sme sa, Číňania z nás nechápali. Vždy na to budeme s láskou spomínať. Mal u nás v Smere na starosti školstvo a tak ho asi pozná celé Slovensko. Profesionál, odborník, múdry človek. Kultivovaný prejav, otvorenosť mysle, nesmierne slušný chlap. Ešte z nemocnice sme si písali, že spravíme tlačovku o tom, že deti sa musia vrátiť do škôl – písal nám, že on sa pridá najskôr o mesiac, ak pôjde všetko dobre. Nešlo. Tento boj žiaľ Ľubo nevyhral. Navždy nás opustil a bude nám nesmierne chýbať. Úprimnú sústrasť celej rodine, je to veľmi smutná správa. Odpočívaj v pokoji, Ľubo. Nezabudneme. Nikdy.“

Bývalý minister, dnes poslanec Ján Richter (SMER-SD) sa na sociálnej sieti vyjadril: „Odišiel človek, s ktorým som spolupracoval desiatky rokov. Ľubo Petrák bol poctivý a pracovitý kolega a vzorný otec rodiny. Vyjadrujem úprimnú sústrasť celej rodine a blízkym.“

Dlhoročný kolega z poslaneckých lavíc, Dušan Jarjabek zo Smeru napísal: „Zomrel Ľubo Petrák, parlamentný rytier, čestný chlap a vzácny kamarát.

Podobne sa vyjadril aj ďalší z poslancov SMER-SD Stanislav Kubánek: „Ráno ma zastihla smutná správa o smrti kolegu a kamaráta, ktorého som si veľmi vážil. Mal som s ním veľmi dobrý vzťah. Česť jeho pamiatke!“

Na adresu zosnulého poslanca si krátko zaspomínal aj ďalší poslanec z radov SMERu Peter Šuca: „Dnes nás navždy opustil Ľubko Petrák. Je mi veľmi smutno a veľmi ľúto. Ľubko bol priateľ, rovný a čestný chlap. Nikdy nezabudnem na jeho úsmev, pokojnú povahu. Bude mi veľmi chýbať. Česť jeho pamiatke!“

Vyjadrenie strany SMER-SD: Ťažko sa hľadajú slová vo chvíli, keď sa musíme vyrovnať so smrťou nášho dlhoročného kolegu a priateľa, poslanca Národnej rady SR Ľubomíra Petráka. Uviedli to v spoločnom stanovisku predstavitelia strany Smer-SD. „Jeho odchodom prišlo Slovensko o významného odborníka a skvelého človeka,“ deklarovali.
      Zdôraznili, že zosnulý poslanec bol významným predstaviteľom ľavicového hnutia na Slovensku. „Bol to autentický ľavičiar, ktorého hlavnou povahovou črtou bola charakternosť a silné sociálne cítenie. Všetci, ktorí sme mali česť spolupracovať s ním, si ho zapamätáme ako čestného, dobrého a skromného človeka,“ tlmočil vyjadrenie strany jej hovorca Ján Mažgút.
      Poukázal i na to, že Petrák bol za svoj profesionálny prístup a odbornosť v oblasti školstva mimoriadne rešpektovaný. Pripomenul tiež, že bol takmer 30 rokov na čele miestnej samosprávy. „Aj napriek pôsobeniu vo veľkej politike stále zostal bezprostredným človekom, ktorý s rovnakou vážnosťou vykonával funkciu starostu Hurbanovej Vsi,“ dodal.

Peter Pellegrini, dnes už predseda strany Hlas, ale dlhoročný kolega Ľubomíra Petráka zo SMERu napísal: „S veľkým pohnutím som prijal smutnú správu o úmrtí dlhoročného kolegu a priateľa Ľubomíra Petráka. Pandémia svojimi tragickými dopadmi zasahuje celý národ a je našou povinnosťou urobiť všetko preto, aby sme ju porazili. Dovoľte mi vysloviť úprimnú sústrasť rodine a jeho blízkym. Česť jeho pamiatke!“

Poslanec Matúš Šutaj Eštok, ktorý kandidoval vo voľbách za SMER, ale dnes už je s Petrom Pellegrinim v HLASe, sa podobne ako Ľuboš Blaha oprel do Matoviča a pridal aj veľavravný obrázok: „ANI SMRŤ HO NEZASTAVÍ (pozn. Matoviča). Nedostatok základného ľudského citu a taktu sa nedá ničím nahradiť. Zlo sa z neho derie každým jedným pórom a pri každej príležitosti. Prečo by smrť opozičného poslanca mala byť výnimkou? Úprimne mi je tejto ľudskej trosky (Matoviča) ľúto“, …Ľubo Petrák bol presne opačný. Prejavoval rešpekt aj k politickým oponentom, dokázal sa s nimi ľudsky porozprávať a slušne komunikovať. Pán kolega, nech ti je slovenská zem ľahká.

Matúš Šutaj Eštok poukazuje ako Matovič sám nemal rúško. Bolo to na svadbe jeho poslanca a dokonca v interiéri.

Slová Blahu a Eštoka Šutaja potvrdzuje aj dnešné cynické, neľudské vyjadrenie predsedu vlády Igora Matoviča: „Ľuba Petráka som mal rád. Považoval som ho defacto za omyl v Smere a veľakrát som mu to aj povedal. O život ho pripravil zabiják, ktorý jeho kolegovia bez rúšok na námestiach 17. novembra podlo spochybňovali. Odpočívaj v pokoji!“ Tieto slová nepotrebujú ďalší komentár a ako je možné vidieť vyššie, bol to práve Matovič, ktorý „naučil“ národ zľahčovať vlasné opatrenia, ktoré sám nedodržiaval. Dnes už situáciu pre jeho nekompetentnosť s Covidom Slovensko nezvláda.

Úprimnú sústrasť najbližšej rodine a pozostalým v súvislosti s úmrtím poslanca Národnej rady SR Ľubomíra Petráka vyjadrila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Ocenila zároveň jeho osobnosť. „Vždy som si vážila jeho korektný prístup a vystupovanie. Svojou prácou si získal aj rešpekt politických oponentov,“ pripomenula hlava štátu.

Správa o úmrtí poslanca Národnej rady (NR) SR Ľubomíra Petráka (Smer-SD) „ľudsky veľmi zasiahla“ predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina). Rodine, pozostalým a blízkym vyjadril úprimnú sústrasť a tiež poďakoval za prácu Petráka ako dlhoročného poslanca NR SR. Podľa Kollára bol výnimočným človekom a odborníkom. „S hlbokým zármutkom som prijal správu o dnešnom náhlom skone nášho kolegu, poslanca Ľubka Petráka. Táto smutná správa ma ľudsky veľmi zasiahla a chcel by som vyjadriť úprimnú sústrasť celej jeho rodine, pozostalým a blízkym. Chcel by som taktiež vyjadriť vďaku za jeho prácu, ktorú urobil ako dlhoročný poslanec parlamentu a bývalý predseda výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Bol to výnimočný človek, odborník, ktorý sa, žiaľ, stal ďalšou obeťou zákernej choroby. Myslím, že môžem povedať za všetkých kolegov poslancov, že nám bude nielen odborne, ale aj ľudsky veľmi chýbať. Česť jeho pamiatke,“ uviedol Kollár.

Spolupráca s Ľubomírom Petrákom, či ako so šéfom školského výboru parlamentu alebo politickým oponentom, bola obohacujúca a dala mi veľa. Na sociálnej sieti to napísal minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS), ktorý vyjadruje úprimnú sústrasť nad úmrtím poslanca Národnej rady SR. „Som rád, že som ťa spoznal Ľubo. Veľmi mi budú chýbať naše rozhovory,“ dodal osobnejší rozmer svojej kondolencii. Pripomenul, že Petrák bol štyri roky jeho parlamentným kolegom. „Hoci on bol zo strany Smer-SD a ja zo SaS, vždy sme mali korektný vzťah, povedal by som, že dokonca kamarátsky,“ povedal. Ocenil aj korektnú a vecnú debatu v mediálnych diskusiách. Ako politickí oponenti sme sa vždy vedeli navzájom podpichovať, vedeli sme trochu do seba ‚vyrývať‘, ale vždy to bolo s nadhľadom, úsmevom, bez nenávisti,“ uviedol Gröhling, vyzdvihujúci Petrákov odborný prehľad v oblasti školstva.


      Bývalý minister školstva Juraj Draxler priznáva, že správa o Petrákovom úmrtí je pre neho šokom, i keď vedel o pokračujúcich zdravotných komplikáciách v súvislosti s prekonaným ochorením COVID-19. „Bral som to tak, že Ľubo to predsa prekoná, vždy bol silný chlap. A teraz takýto šok,“ napísal Draxler. Spomína najmä na ich pracovné kontakty, keď viedol ministerstvo a Petrák bol na čele parlamentného školského výboru. „Pamätám si ho ako profesionála, človeka, ktorý sa veľmi trpezlivo prehrýzal často nevďačnými detailmi parlamentnej práce, viac ako na sebaprezentácii mu záležalo na výsledku. Navyše, ako človek jednou nohou v samospráve nestratil kontakt s tým, čo sa deje priamo na úrovni života ľudí v obciach a vedel na to poukazovať,“ dodal Draxler.

Ľubomír Petrák pôsobil aj v komunálnej politike a v Združení miest a obcí Slovenska. Vyjadrenie ZMOSu: Ľubomír Petrák bol nielen parlamentný, ale aj komunálny politik, ktorý dokázal vniesť do legislatívy svoje skúsenosti zo samosprávy a reálneho života. „Bol to človek, ktorý v zákonoch a paragrafoch videl bežné situácie ľudí,“ vyzdvihol hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák. Pripomenul, že Petrák bol v minulosti dlhoročným členom Rady a Predsedníctva ZMOS-u. „Mrzí nás, že sme mu za prácu pre mestá a obce nemohli poďakovať na slávnosti pri príležitosti 30. výročia znovuobnovenia samosprávy a 30. výročia od založenia ZMOS-u, ktorú sme pôvodne pripravovali na jeseň 2020, v dôsledku pandémie sme ju však museli presunúť na tento rok,“ dodal Kaliňák.

Ľútosť nad úmrtím svojho kolegu z Národnej rady SR a parlamentného výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport vyjadril i Richard Vašečka (OĽANO), Petrákov nástupca vo funkcii šéfa školského výboru. V kondolencii Vašečka ocenil ľudské i odborné kvality zosnulého poslanca. „Napriek tomu, že sme boli z opačných strán politického spektra, vychádzali a spolupracovali sme veľmi dobre. Vážil som si ho, aj jeho seriózny prístup a dlhoročné skúsenosti. Bude nám chýbať,“ uviedol Vašečka vyjadrujúci úprimnú sústrasť Petrákovým blízkym.

DAV DVA vyjadruje úprimnú sústrasť rodine zosnulého poslanca.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Reakcie na úmrtie poslanca Petráka: Cynik Matovič. Blaha a Šutaj Eštok mu to nedarovali

 • 20. februára 2021 at 19:12
  Permalink

  Igor Matovič na svojej tlačovke úplne zbytočne, bez toho, že by sa ho na to niekto pýtal najskôr povedal toto, citujem: „Sedemnásteho novembra tu jak opice naskakovali bez rúšok z opozície a teraz ich kolega je na umretie.“
  Takže opice! Hm, opice majú viac citu ako táto ľudská hyena!
  A čo občania, ktorých ste nahnali na celoplošné testovanie, „pán premiér“? V daždi, vetre, v mrazoch sa zhromažďovali stovky ľudí? Tam zabijak neúradoval?
  To je zúfalstvo mať takého premiéra!!!

  Reply
  • 20. februára 2021 at 20:41
   Permalink

   Jeho dve deti musia byť strašne hrdé akého majú otca. Alebo sú to také isté bezcharakterne tvory ako ich neskutocne odporný otec. Aj jeho manželka je asi hrdá na tu špinu čo má za manžela. Ale tej ide asi len o peniaze. Na spôsobe získania jej nezáleží….

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *