Rekapitulácia udalostí na našej politickej scéne v roku 2020 2. časť

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

JÚL:

 1. júla
 Prezidentka SR Zuzana Čaputová poverila Veroniku Remišovú (Za ľudí) riadením nového Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

 7. júla
 Predsedu Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Borisa Kollára (Sme rodina) poslanci v tajnom hlasovaní neodvolali. Kollár návrh na svoje odvolanie podal sám. Odvolávanie súviselo s kauzou jeho diplomovej práce.

 17. júla
 Generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi sa skončilo sedemročné funkčné obdobie. O štyri dni neskôr požiadal prezidentku SR Zuzanu Čaputovú o uvoľnenie z funkcie. Prezidentka jeho žiadosť akceptovala.

 18. júla
 Predsedom Smeru-SD sa opätovne stal Robert Fico. Do funkcie ho zvolili delegáti na pracovnom sneme. Podpredsedami sa stali Juraj Blanár, Ladislav Kamenický, Richard Takáč, Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák.

 20. júla
 Novým predsedom mimoparlamentnej Strany maďarskej komunity (SMK) sa po voľbe na sneme stal Krisztián Forró. Za podpredsedov zvolili Józsefa Berényiho, Ivána Farkasa a Zoltána Cziprusza.

 24. júla
 Predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) ostal vo funkcii. Opozičný návrh na vyslovenie nedôvery v spojitosti s jeho diplomovou prácou podporilo v NR SR 47 zo 125 prítomných poslancov.

 25. júla
 Pri tragickej dopravnej nehode zahynul štátny tajomník Ministerstva kultúry (MK) SR Vladimír Dolinay.

 28. júla
 Lukáš Kyselica odstúpil z postu štátneho tajomníka Ministerstva vnútra (MV) SR. Rozhodol sa tak po zverejnení informácií o jeho pôsobení vo Vojenskom spravodajstve v čase kandidatúry do parlamentu za OĽANO.

AUGUST:

 6. augusta
 Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková(Za ľudí) vo štvrtok vymenovala Jána Hrubalu za predsedu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS).

 8. augusta
 Predsedníčkou strany Za ľudí sa stala vicepremiérka Veronika Remišová. Vo voľbe na sneme zvíťazila nad poslancom NR SR Miroslavom Kollárom. Za nové podpredsedníčky delegáti zvolili ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, poslankyne NR SR Vieru Leščákovú a Miriam Šutekovú.

 20. augusta
 Mimoparlamentné strany SMK, Most-Híd a Spolupatričnosť podpísali deklaráciu o vytvorení spoločnej maďarskej strany.

 22. augusta - Na sneme KDH delegáti zvolili predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milana Majerského za predsedu hnutia. Predchádzajúci predseda KDH Alojz Hlina sa vzdal vedenia po parlamentných voľbách, v ktorých hnutie získalo 4,65 percenta hlasov.

 31. augusta - Milanovi Lučanskému skončil mandát na funkciu policajného prezidenta. K tomuto dňu požiadal aj o uvoľnenie zo služobného pomeru. Dočasným prezidentom Policajného zboru SR sa stal Peter Kovařík, do funkcie nastúpil 1. septembra.

SEPTEMBER:

 3. septembra
 Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) oslobodil spod obžaloby v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej obžalovaných Mariana K. a Alenu Zs. Obžalovaného Tomáša Sz. súd uznal vinným a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody. Rozsudok ešte nie je právoplatný.

 9. septembra
 Vláda SR odvolala z funkcie generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne (SP) Ľubomíra Vážneho, ktorý je aj poslanec NR SR za Smer-SD. Na čelo SP vymenovala Juraja Káčera, viceprimátora Bratislavy. Novou viceprimátorkou sa po Káčerovom odchode stala Zdenka Zaťovičová.

 11. septembra
 Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo stranu Petra Pellegriniho Hlas - sociálna demokracia. Strana požiadala o registráciu v polovici augusta. Na ministerstvo odovzdala vyše 94.000 vyzbieraných podpisov od občanov.

 12. septembra
 Predsedom Slovenskej národnej strany (SNS) sa opätovne stal Andrej Danko, rozhodli o tom delegáti na straníckom sneme. Danko porazil vo voľbách Antona Hrnka.

 16. septembra
 Novým riaditeľom Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) sa stal Miroslav Homola a generálnym riaditeľom sekcie informatiky finančnej správy sa Lukáš Sojka.
 - Bývalý poslanec NR SR Anton Hrnko sa stal poradcom predsedu NR SR Borisa Kollára (Sme rodina).
 - Expremiér Peter Pellegrini avizoval, že odstúpi z funkcie podpredsedu NR SR k 30. septembru.
 - Novým riaditeľom Vojenského spravodajstva (VS) sa stal brigádny generál Róbert Kleštinec, ktorý predtým pôsobil vo funkcii zástupcu veliteľa Vzdušných síl Ozbrojených síl SR. Predstavil ho minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

 17. septembra
 Novým predsedom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) sa stal ekonomický expert a bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska Ján Tóth.

 22. septembra
 Poslanci NR SR okolo Petra Pellegriniho nebudú mať vlastný poslanecký klub. Plénum odmietlo návrh na jeho zriadenie v utorkovom hlasovaní.

 30. septembra
 Sudcom Ústavného súdu SR sa stal Robert Šorl. Vymenovala ho prezidentka SR Zuzana Čaputová. Miesto na Ústavnom súde sa uvoľnilo po tom, ako sa Mojmír Mamojka vzdal funkcie.

OKTÓBER:

 5. októbra
 Prezidentka SR Zuzana Čaputová rozhodla na návrh Súdnej rady SR o odvolaní 63 sudcov, ktorí dovŕšili vek 65 rokov. V prípade ďalších 20 sudcov adresovali predsedovia súdov a predseda Súdnej rady prezidentke žiadosť o zváženie odkladu ich odvolania. Šiestim sudcom prezidentka predĺžila výkon funkcie.

 12. októbra
 Predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) uznala za vinného zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd. V kauze kontroverzných šekov pre chudobných so sumou 1488 eur ho odsúdila na štyri roky a štyri mesiace odňatia slobody. Verdikt ŠTS nie je právoplatný.

 20. októbra
 Oblasť potratov sa novelizovať nebude. Poslanci NR SR odmietli novelu zákona o zdravotnej starostlivosti z dielne poslankyne Anny Záborskej (OĽANO). Z prítomných 117 poslancov bolo za 58, proti 45, 12 sa zdržali a dvaja nehlasovali.

 22. októbra
 NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana K. Spolu s ním aj vysoko postaveného policajného funkcionára špeciálneho útvaru Norberta P. V súčasnosti sú obidvaja väzobne stíhaní.

 24. októbra
 Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) mal v Bratislave vážnu autonehodu, pri ktorej utrpel zlomeninu druhého krčného stavca. Pri nehode sa zranil aj jeho osobný ochranca a vodič Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a bývalá misska Miroslava Fabušová, ktorá sa viezla spolu s predsedom parlamentu.

 28. októbra
 Bývalý generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár sa vzdal funkcie prokurátora Generálnej prokuratúry GP SR.

NOVEMBER:

 5. novembra
 Počas akcie Očistec NAKA zadržala bývalého policajného prezidenta Tibora G., bývalého šéfa NAKA Petra H., bývalého vysokopostaveného policajného funkcionára Bernarda S., bývalého šéfa protikorupčnej jednotky Róberta K. a Marián Z., šéfa odposluchov SIS.

 12. novembra - Väzobne stíhaný špeciálny prokurátor Dušan K. sa vzdal svojej funkcie.

 17. novembra
 Strana Hlas-SD spustila internetovú anketu o predčasnom ukončení volebného obdobia NR SR i o možnej podpore vyhlásenia referenda.

 19. novembra
 Členovia Ústavnoprávneho výboru NR SR začali vypočúvať kandidátov na generálneho prokurátora. O post generálneho prokurátora sa uchádzali Jozef Čentéš, Tomáš Honz, Ján Hrivnák, Juraj Kliment, Ján Šanta, Rastislav Remeta a Maroš Žilinka.

 25. novembra
 Prezidentka Zuzana Čaputová vetovala novelu zákona o vysokých školách, ktorá rieši otázku odoberania akademických titulov. Niektoré ustanovenia nie sú podľa nej v súlade s ústavou.

DECEMBER:

 1. decembra
 V bratislavskom Digital Parku, kde sídli finančná skupina Penta, zasahovali ozbrojení policajti. Jaroslava Haščáka obvinil policajný vyšetrovateľ z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Malo ísť o zásah v súvislosti s kauzou Gorila.

 2. decembra
 Jaroslav Haščák, spolumajiteľ investičnej skupiny Penta, sa vzdal všetkých výkonných pozícií v Pente.

 3. decembra
 Poslanci NR SR zvolili za generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Vo voľbe ho podporilo 132 poslancov zo 147 prítomných.
 - NAKA v rámci akcie Judáš zadržala bývalého policajného prezidenta Milana L. Od 6. decembra je väzobne stíhaný.

 4. decembra
 Špecializovaný trestný súd uznal Alenu Zs. za vinnú v kauze úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova a krajského poslanca Lászlóa Basternáka. Odsúdil ju na 21-ročný trest odňatia slobody.

 9. decembra
 Poslanci NR SR schválili reformu zloženia Ústavného súdu SR, Súdnej rady, zriadenie Najvyššieho správneho súdu či previerky majetkových pomerov všetkých sudcov. Zmeny si vyžadovali aj úpravu Ústavy SR, ktorú poslanci tiež schválili.

 10. decembra
 Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala Maroša Žilinku do funkcie generálenho prokurátora.

 11. decembra
 Košický krajský súd potvrdil oslobodzujúci rozsudok pre desať policajtov v kauze šikanovania rómskych chlapcov, ku ktorému malo dôjsť na policajnej stanici v Košiciach v marci 2009.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *