Rezort diplomacie dočasne bude viesť Naď, rezort školstva Heger, potom ako ministri strany SaS podali demisiu (aktualizované)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 25. marca (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala vo štvrtok demisiu ministrov školstva Branislava Gröhlinga (SaS) a zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS). Rezort školstva má dočasne viesť minister financií Eduard Heger (OĽANO) a rezort diplomacie zas minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

Gröhling a Korčok oznámili svoju demisiu v stredu (24. 3.). Nasledovali tak predsedu SaS Richarda Sulíka. Ten podal demisiu po tom, ako premiér Igor Matovič (OĽANO) v nedeľu (21. 3.) oznámil ochotu odísť z funkcie a pôsobiť ako člen vlády. Určil si na to viacero podmienok, medzi nimi aj odchod Sulíka z vlády. SaS už skôr dala premiérovi do stredy ultimátum na odchod z funkcie. Hrozí odchodom z koalície.

Gröhling sa poďakoval prezidentke, kolegom vo vláde, učiteľom a zamestnancom v školstve, ako aj rodičom a žiakom za to, ako mu pomohli zvládnuť uplynulý rok, ako aj organizáciám v školstve, ktoré sa podieľali na reformných zákonoch. Verí, že kroky, ktoré pripravili v rámci školstva, ostanú pre vládu prioritou.

Korčok po svojej demisii pripomenul, že traja najvyšší činitelia podpísali spoločné vyhlásenie robiť zahraničnú politiku pre občanov, hovoriť jedným jazykom v zahraničí v prospech SR. Poďakoval sa mnohým spolupracovníkom z ministerstva, ktorí slúžia vo svete, aj tým, ktorí sa doma snažia zvládať pandémiu.

Demisiu už podali ministri zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) a práce Milan Krajniak (Sme rodina). Odišla aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, odchod nevylúčila vicepremiérka Veronika Remišová (obe Za ľudí).

Matovičova vláda je v kríze, prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V. Napätie v nej bolo dlhodobo. SaS a Za ľudí vyzvali na rekonštrukciu vlády a výmenu premiéra. Liberáli chcú aj úplný odchod Matoviča z vlády. Koaličné strany naďalej hovoria o zachovaní štvorkoalície. Šéf parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár pripustil predčasné voľby, ak sa kríza nevyrieši do konca budúceho týždňa. Koaličné strany však predčasné voľby odmietajú. Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala premiéra na demisiu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
3 thoughts on “Rezort diplomacie dočasne bude viesť Naď, rezort školstva Heger, potom ako ministri strany SaS podali demisiu (aktualizované)

 • 25. marca 2021 at 11:48
  Permalink

  Inšpirácia na redukciu papaláškych postov.

  Reply
 • 25. marca 2021 at 15:53
  Permalink

  Rezort diplomacie dočasne bude viesť Naď?
  Hej, hej, on je taký diplomat!
  Len dúfam, že zahraničnému partnerovi nepovie, že je opica.

  Reply
 • 25. marca 2021 at 21:59
  Permalink

  Teraz je už jasné, prečo bola „vrchná zemská protektorka „u toho plešatého tupca na návšteve.
  Ešte keby mu tak Lipstein zabezpečil u Černáka výrazné zlepšenie zraku, bolo by to OK. Ale ono to aj tak príde. Následná defenestrácia bude veľmi boľavá. Hľadajte si miesto v Amerike. Po voľbách im bude ochranka zrušená.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *