Robert Fico (video): SMER-SD NIKDY NEPODPORÍ KROKY, KTORÉ BY MOHLI VIESŤ K OTVORENEJ VOJNE MEDZI SLOVANMI (aktualizované)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou sú mimoriadne zlé. Čo sa často opomína je fakt, že ide o bratovražedný konflikt dvoch slovanských národov. Aj keď našou úlohou nie je byť arbitrom medzi týmito dvomi stranami, je zjavné, že z hľadiska porušovania Minských dohôd je na tom horšie Ukrajina. Strana SMER – SD je jednoznačne proti otvorenej bratovražednej vojne medzi týmito národmi.

Strana SMER – sociálna demokracia na dnešnej tlačovej besede oznámila ďalší postup v najbližšom období, nakoľko považuje za potrebné urobiť akési ročné zúčtovanie súčasnej vláde. Predseda strany Robert Fico uviedol, že je potrebné dostať odpovede na mnohé otázky, na ktoré vláda nevie alebo nechce odpovedať. „Obrátime sa formou podania na predsedu národnej rady, získame na tento účel 30 podpisov a požiadame o zvolanie mimoriadnej schôdze k téme Mimoriadna Covid-19 schôdza NR SR. Predseda NR SR musí takúto schôdzu zvolať, ale poslanci koalície môžu neschváliť program. Toto podáme budúci týždeň a predseda národnej rady musí zvolať schôdzu do siedmich dní. Ak poslanci koalície neschvália tento program, podávame návrh na vyslovenie nedôvery vláde Slovenskej republiky, kde už schôdza bude musieť byť,“ povedal. Dodal, že na schôdzi treba dostať odpovede na viaceré otázky a je potrebné vedieť, kto za čo bude niesť zodpovednosť. „Prvá otázka je, kto bude niesť zodpovednosť za takmer 11 tisíc obetí Covidu. Vtedajší minister zdravotníctva Krajčí povedal, že nič nerobili a že ľudia zbytočne zomierali a všetci vo vláde vedeli, že ľudia budú zomierať, ak neprijmú opatrenia, ktoré prijať mali. Druhá téma je zodpovednosť za iné (odvrátiteľné) úmrtia. Porovnajte si štatistiky úmrtí v roku 2020 z iných dôvodov ako je Covid a porovnajte tieto úmrtia s inými rokmi. V roku 2020 došlo k rapídnemu zvýšeniu úmrtí, pokiaľ ide o kardiochoroby, pokiaľ ide o choroby spojenými s onkologickými diagnózami,“ uviedol.

Ďalšou témou mimoriadnej schôdze bude podľa R. Fica akútny nedostatok vakcín. Najskôr to totiž boli 4 milióny vakcín, ktoré Slovensko premrhalo, navyše v apríli nám budú sľubované dodávky vakcín krátené. SMER – SD chce teda odpoveď na otázku, kto môže za tento problém s vakcínami.

Štvrtá dôležitá téma bude zodpovednosť za škandál v súvislosti s nákupom vakcíny Sputnik V. SMER – SD zaujíma, čo Matovič doviezol na Slovensko. „Keď dnes tvrdia všetci, že to nie je tá istá kvalita Sputniku, ako bola meraná pre prestížne medicínske časopisy. Nečudujme sa, že nám nechcú ukázať zmluvu. My budeme na schôdzi národnej rady žiadať zmluvu, kto ju podpísal, aká tam bola cena. A čo s tým ideme urobiť?“, uviedol predseda strany R. Fico.

Vážna téma je zodpovednosť za nákupy testov. Ministerstvo zdravotníctva SR žiada mobilné odberné miesta, aby dali informácie o nepresnosti testov Siemens, ktoré boli nakúpené za 35 miliónov eur. Kto za to bude niesť zodpovednosť? Dokonca vieme, že je tu súvis medzi masovým testovaním a počtom úmrtí. Samozrejme SMER – SD bude chcieť vidieť daňové doklady malej spoločnosti z Trnavy priamo personálne prepojenej na Matoviča a Sulíka, ktorá nakúpila milióny nepresných testov.

Šiesta dôležitá téma mimoriadnej schôdze NR SR bude zodpovednosť za nedostatočnú pomoc a klamstvá. Pomoc je na úrovni 2,5%, čo SR zaraďuje na úroveň rozvinutých afrických štátov. Kto bude niesť zodpovednosť za to, že napriek tomu, že majú peniaze, nepomohli občanom?

„Témou mimoriadnej schôdze musí byť aj zodpovednosť za totálne zlyhanie pri pláne obnovy. Celkovo 2 500 pripomienok, z toho 1 200 zásadných. Má dvakrát viac strán ako celý plán obnovy. To ako spracovali? A plus je typicky Matovičovsko-Hegerovské, že dali na prvú stranu graf, ktorý hovorí, že musíme urobiť veľké reformy, lebo Slovensko sa prestalo približovať k Európskej únii. Oni sú takí hlúpi, že keby si porovnali hospodársky rast v rokoch 2012 – 2019 zistia, že hospodársky rast SR bol podstatne vyšší, ako bol priemerný rast v Európskej únii. Tento fakt garantuje, že sa musíme približovať. K tomu treba dať aj mieru rastu produktivity práce, ktorá bola vyššia, ako bol priemer EÚ. K tomu treba dodať aj fakt, že rast cien bol nižší, ako bol priemer Európske únie“, uzavrel R. Fico.

SMER – SD prízvukuje, že verejnosť má právo sa dozvedieť odpovede na tieto základné otázky a v pondelok alebo utorok bude iniciovať mimoriadnu schôdzu NR SR.

Zdroj: Facebook Roberta Fica, Tlačové oddelenie strany SMER – SD

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *