Peter Černák (Vzdor): „Nie sme na prahu vojny, sme vo vojne.“

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Peter, patríš ku Vzdoru – strane práce. U nás v DAV DVA dávame priestor ľavicovo zmýšľajúcim ľuďom, aby sme pomohli prebudiť triedne kolektívne vedomie na Slovensku. Čo pre teba znamenajú slová ľavica, socializmus, komunizmus?

V politickej oblasti boli slová pravica a ľavica zavedené na vytvorenie zdania, že niektorým kapitalistickým politickým stranám ide o dobro pracujúcich. V súčasnosti je z parlamentných strán nálepkou „ľavicová“ označovaný SMER. V skutočnosti kapitalistov bežní pracujúci nikdy nezaujímali z iného hľadiska ako z toho, koľko zisku im vytvoria. Komunizmus je cesta, dlhá, prakticky nekonečná. Nastane, keď nie väčšina, ale všetci v spoločnosti budú natoľko uvedomelí, že do spoločného budú rovnako prispievať prácou – manuálnou alebo duševnou – a zo spoločného budú čerpať zas len toľko koľko potrebujú. Peniaze sa stávajú zbytočnými. Socializmus je systém na ceste ku komunizmu, je charakteristický spoločným vlastníctvom výrobných prostriedkov, pôdy, prírodného a nerastného bohatstva, bez vykorisťovania väčšiny jednotlivcom alebo finančnou skupinou.

Kam by si sa ideovo zaradil na ľavom spektre?

DAV DVA sa prezentuje snahou spájať, preto sa vždy čudujem otázkam na rôzne prúdy, línie a podobne. Ja som komunista srdcom a poznám len dve cesty: cesta kapitalizmu a cesta komunizmu. Ja som si svoju vybral. To že niekto má názor na niektoré detaily iný ako ja ešte neznamená, že je zlý, je len iný. Ak sa ale preto rozhodne odísť a vytvárať akúsi inú líniu, pretože má inú ideu, pýtam sa prečo? Naozaj mu ide o dobro pracujúcich?

Kto sú pre teba najinšpiratívnejšie filozofické a politické osobnosti?

Z filozofických je to jednoznačne V. I. Lenin. Dokázal svojimi myšlienkami pozdvihnúť a spojiť pracujúcich vo feudálnom cárskom Rusku. I keď mu v tom určite do značnej miery pomohla stupňujúca sa bieda i prvá svetová vojna. Z politických osobností Fidel Castro dokázal svojmu národu, napriek sankciám a blokáde, udržať slobodu a socializmus.

Ako vnímaš iniciatívu DAV DVA?

Zaujímavá a zároveň v rozhovoroch nezvyklá otázka. Až to vo mne vyvoláva dojem, že redaktor chce počuť chválu a podporu, že to čo robí je bezchybné až dokonalé, a to najmä keď si uvedomím, že táto otázka od vás padla v každom rozhovore, ktorý som čítal. Spočiatku som DAV DVA bral veľmi pozitívne, veď jeho zakladateľmi sú ľudia, ktorí strane Vzdor-SP či ako členovia ale i ako sympatizanti veľmi intenzívne pomáhali, a však potom ako zakladatelia tohto média opustili našu stranu – podľa mňa bez vysvetlenia. A v súčasnosti tvrdia, že chcú prispieť k spojeniu „ľavice“ na Slovensku. Mám skôr pocit, že robia často svojimi činmi a aktivitami presný opak .

Čo si myslíš o súčasnej geopolitickej situácii? Sme na prahu vojny?

Nie sme na prahu vojny, sme vo vojne. A to, že tá vojna zatiaľ neprebieha na našom území, na tom nič nemení. Naši vojaci sú pravidelne vysielaní chrániť záujmy NATO a USA do krajín, ktoré sú od nás veľmi vzdialené. Naša krajina je tým pádom vystavená nepriateľským aktom, ktoré sú len otázkou času. Armáda – ak to možno armádou nazvať – by nebola schopná Slovensko chrániť ani pár dní.

Čím sa živíš a ako aplikuješ socialistické idey vo svojom živote a práci?

Čím sa živím? Prácou, a pokiaľ mi čas dovolí, snažím sa myšlienky socializmu prebúdzať v ľuďoch v práci i v okolí, a okrem toho dosť veľkú energiu vkladám do ochrany prírody  – hlavne vôd a vodných obyvateľov. Pretože v tejto oblasti prišlo od roku 1989 ku stavu, ktorý sa dá jedným slovom nazvať ako katastrofa. Mnohé kedysi bežné druhy sú na pokraji vyhubenia a štát, aby vytvoril zdanie záujmu o ochranu prírody, vytvoril dokonca Ministerstvo životného prostredia. Jeho pozitívny prínos je však veľmi diskutabilný a z pohľadu môjho i mnohých ďalších zanietených skôr negatívny.

Odkedy sa zaujímaš o politiku a prečo?

Celý život je politika, je ovplyvňovaný zákonmi, čiže vyhnúť sa jej nedá. A prečo Vzdor – strana práce a nie trebárs KSS? Nuž lebo ma KSS najskôr svojou činnosťou – nečinnosťou a následne i kandidátmi do NR SR sklamala.

Aký je tvoj životný cieľ v politike?

Nastolenie socializmu a likvidácia kapitalizmu.

Ako vnímaš súčasný systém?

Ako kapitalizmus.

Tvoj krátky odkaz alebo motto pre budúce generácie na záver:

Čím skôr sa zobuďte, lebo žiadne budúce generácie nebudú. Ak sa kapitalistom podarí rozpútať ďalšiu vojnu, bude krátka a posledná. Socializmus je priateľstvo a spolupráca – kapitalizmus je vojna a otroctvo.

Foto: archív Petra Černáka

Na našich stránkach poskytujeme priestor skutočne pestrej palete názorových línií, predstavujúcich alternatívu voči súčasnému zriadeniu. Preto čitateľov upozorňujeme, že nakoľko i samotní členovia redakčného kolektívu DAV DVA, spolupracovníci či korešpondenti vzišli z rôznych prúdov, v partikulárnych otázkach sa ich výklady a postoje môžu líšiť či si dokonca miestami protirečiť. Iba názorová pluralita totiž umožňuje skutočne plodnú a hodnotnú diskusiu s potenciálom vygenerovať tie najlepšie myšlienky, schopné načrtnúť pôdorys pre nové spoločensko-ekonomické zriadenie, zohľadňujúce potreby 21. storočia.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom