Rozhovor s predsedom družstva Živa – Michalom Ľuptákom

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ing. Dávid Diczházy pripravil rozhovor so zakladateľom družstva Živa, o ktorom sme písali a taktiež bolo prezentované na konferencii DAV DVA. Článok vyberáme z archívu.

Môžete sa na úvod v krátkosti predstaviť našim čitateľom?

Volám sa Mišo Ľupták a som spoluzakladateľom Živa, podnikateľského družstva. Prešiel som si takou slovenskou klasikou, teda stredná, vysoká škola a potom skok do reality, ktorá bola od mojich predstáv, resp. vnútorných hodnôt dosť vzdialená. V mladosti som popri škole robil kolektívny šport, čo malo zrejme tiež podiel na tom, že som sa neskôr rozhodol podnikať formou tímovej spolupráce. Dosť dlho som mal pocit, že treba tento hnusný svet rýchlo celý zmeniť, inak bude zle. Trošku neskôr som pochopil, že najlepšie bude začať meniť seba a spôsob, ako konám ja osobne. Verím, že to je tá správna cesta, pretože jediná skutočná zmena môže prísť od nás bežných ľudí. Preto som začal hľadať možnosti a priestor na moju vlastnú realizáciu, čoho výsledkom bol zrod Živa, podnikateľského družstva. Čo je projekt zameraný na komunitné podnikanie, kde sa snažíme vytvárať priestor na realizáciu myšlienok, resp. nápadov našich členov.

Čo Vás viedlo k založeniu Živa, podnikateľského družstva a kde ste pracovali predtým?

Pred založením Živa, podnikateľského družstva som 2 roky spolupracoval s ruskou brokerskou spoločnosťou InstaForex, kde som mal na starosti komunikáciu s klientmi na Slovensku a v Česku. A čo ma viedlo k založeniu družstva? Po vysokej škole som začal pociťovať, že pracovať pre niekoho iného nebude nič pre mňa. No sám som ešte nevedel presne, aká práca by ma nabíjala pozitívnou energiou. Čo nakoniec, spolu s nespokojnosťou ako funguje spoločnosť okolo mňa, viedlo k tomu, že som celkom dlho pobudol na úrade práce, najprv preto, že jednoducho ponúkané pracovné príležitosti ma vôbec neoslovovali a potom tak trochu ako protest, lebo som nechcel podporovať tento systém. S nápadom na založenie družstva prišiel vlastne môj kamarát, ktorý mi ako prvý predostrel myšlienku družstevníctva. No nakoniec z toho nič nebolo, avšak úspešne ma nakazil myšlienkou založiť družstvo. Družstevníctvo mi dávalo návody, resp. odpovede na to, ako sa vysporiadať s vecami, s ktorými sa nestotožňujem, a to sú individualizmus, taký ten bezbrehý kapitalizmus a pod. Preto som sa spolu s mojimi najbližšími priateľmi rozhodol založiť spoločnosť, ktorej cieľom bude nielen zarábať peniaze, ale aj vytvárať skutočné a trvácne hodnoty.

Na akých princípoch funguje vaše družstvo? Uplatňujete aj niektoré princípy ekonomickej demokracie a ak áno, tak ktoré?

Snažíme sa fungovať na princípoch tradičného družstevníctva. To znamená – vzájomná pomoc medzi členmi a rovnosť, čiže v zásadných veciach rozhodujeme spolu, pričom hlas každého má rovnakú váhu. Slobodou je zase myslená absolútna otvorenosť v názoroch na činnosť družstva, tak v jeho  vnútri, ako aj vo vzťahu k jeho okoliu. Taktiež je pre nás dôležitá ohľaduplnosť voči sebe navzájom, ako aj voči našim obchodným partnerom. Tým mám na mysli napríklad to, že keď potrebujeme pomoc od subdodávateľov na zákazke, tak sa snažíme dohodnúť tak, aby obe strany spolu radi opäť spolupracovali, čiže hlavne spravodlivo nastaviť odmenu za prácu alebo napríklad aj platobné podmienky a pod. Ak by som mal opísať, ako sa snažíme rozvíjať družstvo, tak určite sa snažíme robiť činnosti, ktoré nám prinesú stabilitu, zaujímavú ziskovosť, na druhú stranu však aj určitú bezpečnosť, pričom projekty by mali rozvíjať aj sociálny rozmer.

Na vašej stránke máte viacero zameraní vášho družstva, ktoré vám v súčasnosti prinášajú najväčší príjem?

Momentálne väčšina príjmov družstva pochádza zo stavebných prác. Zameriavame sa na rekonštrukcie bytov, výstavbu rodinných domov, pričom sme schopní realizovať všetko na kľúč, od základov do poslednej skrutky, ktorú treba zatiahnuť pri nasťahovaní sa.  Do budúcna by sme sa chceli zamerať na prírodné stavebníctvo, ktoré ja osobne považujem za jedinú zmysluplnú cestu realizácie zdravých obytných priestorov. V menšej miere naše príjmy pochádzajú taktiež so sprostredkovania klientov pre jednu zahraničnú finančnú spoločnosť, ktorej klienti dosahujú veľmi zaujímavé mesačné zhodnotenie svojich vkladov. V neposlednom rade sa snažíme v rámci svojich možností podporiť projekt HTV, čo je skupina inžinierov a konštruktérov, ktorí skúmajú a vyvíjajú nové prístupy v oblasti alternatívnych pohonov, zdravotníckych zariadení alebo sa venujú napríklad aj vývoju tepelného generátora na báze magnetov.

Koľko máte členov? A ako sa môžu ľudia k vám pridať?

Momentálne je nás 8. Keďže náš projekt vznikol iba pred 2 rokmi, chceme ho najprv naplniť zmysluplnými projektmi a až potom oslovovať širšiu verejnosť, či neprejaví záujem o členstvo v našom  podnikateľskom družstve. V podstate prvý testík toho, ako by mohlo rozširovanie družstva vyzerať, môže prísť už v priebehu tohto roka, kedy plánujeme nákup dodávky, avšak nechceme ho financovať úverom z banky, ale prijatím nových členov, ktorým sa zaplatí čiastka vkladov a úrok za požičané peniaze. Po splatení budú mať členovia možnosť rozhodnúť sa, či si zoberú svoj vklad + zisk, alebo ostatnú našimi členmi a ich peniaze sa opäť použijú na rozvoj nášho spoločného podnikania. Avšak ak má niekto zaujímavý nápad, resp. ponuku na obojstranne výhodnú spoluprácu, sme otvorení komukoľvek. Z finančného hľadiska sme si stanovili minimálny členský vklad na 500€ čo si myslím, že je pre väčšinu ľudí dostupná čiastka.

Aké plány máte do budúcnosti? Čo by ste chceli v družstve ešte zlepšiť, prípadne zaviesť?

Plány do budúcnosti sú veľké. Stanovili sme si dlhodobý plán rozvoja, v rámci ktorého by sa z družstva v dlhšom časovom horizonte mal stať odrazový mostík pre projekty, ktoré budú podporovať vzdelanosť, zmenšovať energetickú a potravinovú závislosť ľudí, prinášať kvalitné a cenovo dostupné bývanie. Ak by som mal uviesť niečo z krátkodobého hľadiska, jednoznačne by sme chceli v tomto roku rozbehnúť sériu prednášok na rôzne zaujímavé témy zo života. Taktiež by som bol rád, ak by sa nám podarilo začať vo väčšej miere využívať prírodné materiály pri rekonštrukciách, a určite sa tento rok výrazne posunie dopredu vyššie spomínaný projekt HTV.

Aké sú výhody a nevýhody fungovania v družstve?

Výhody sú pre niekoho zároveň aj nevýhodami. Zdieľate svoju spoločnosť, resp. firmu s ostatnými členmi. Čiže delíme si zisky, ale aj straty. Spolu rozhodujeme, čiže by sa mala zmenšovať pravdepodobnosť, že prehliadneme nejaký dôležitý fakt alebo riziko. Avšak niekedy je problém stretnúť sa všetci naraz v krátkom čase. Ale ak by som to mal zobrať všeobecne, tak družstvo sme si zvolili z viacerých dôvodov. Napríklad družstvo má najspravodlivejšie nastavenie vlastníckych vzťahov. Spravodlivejšie rozdelenie miezd, Ľudia, ktorí pre družstvo pracujú v prípade, že sú aj jeho členovia, majú priamy vzťah k práci, keďže pracujú pre seba samých ako spolumajiteľov. Družstvo by malo byť efektívnejšie a produktívnejšie, pretože navzájom nielen spolupracujeme, ale aj sa kontrolujeme.

Aké sú Vaše hobby a čomu sa venujete v súkromnom živote?

Určite šport ako taký. Veľmi rád si chodím zahrať hokej s partiou, aj keď mi to v poslednej dobe kvôli pracovnej vyťaženosti veľmi nevychádza. Taktiež futbal, teraz v zime lyžovanie alebo skialpinizmus. V lete chodím rád do prírody. Keď je čas, tak rád čítam knihy o našich slovanských predkoch alebo si rozširujem vedomosti z oblasti prírodného stavebníctva či permakultúry.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *