Rusíni v noci privítajú nový rok

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

 Svidník 13. januára (TASR) – Rusíni v stredu v noci privítajú nový rok. Pridržiavajú sa totiž juliánskeho kalendára, ktorý je oproti gregoriánskemu posunutý o 13 dní. Ako pre TASR uviedol predseda okresnej organizácie Rusínskej obrody vo Svidníku Miloš Stronček, ľudia oslavujú v stredu Silvester nielen na východnom Slovensku, ale i v iných častiach.


      „Pôsobím ako učiteľ a deťom v škole stále v tento deň hovorím, že v noci sa možno zobudíte, lebo bude strieľať ohňostroj a petardy. Uvidíme, či sa nájdu nejakí odvážlivci, ktorí aj tento rok dodržia dlhoročnú tradíciu nás Rusínov,“ povedal Stronček.


      Ako ďalej uviedol, vo Svidníku, bola v minulosti tradične v jednom z pohostinstiev podávaná polnočná kapustnica, nechýbal ohňostroj, ako aj hudobné vystúpenie.


      „V obci Rovné, kde býva moja mamka, to podľa nej na Silvestra stále žilo. Odvážlivci, ktorí boli vonku, si spoločne urobili aj niečo chutné. Keďže som bol donedávna aj aktívny muzikant, tak na moje internetové siete kamaráti dávali aj to, že boli napríklad silvestrovské zábavy v tomto čase, či už u nás na východnom Slovensku alebo v neďalekom poľsko-slovenskom pohraničí,“ doplnil Stronček.


      Ako tvrdí, na Slovensku žije viac Rusínov, ako uvádzajú oficiálne štatistiky. Môže ich byť podľa jeho slov aj viac ako 100.000.


      „Rodičia sa so mnou rozprávajú po rusínsky, ale keď deťom v škole vypisujem dokumentáciu, tak majú uvedenú slovenskú národnosť,“ vysvetlil Stronček.


      Vo Svidníku každoročne organizuje Rusínsky festival. Minulý rok ho z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19 presunuli z mája na september. „Verím, že sa nám ho tento rok podarí uskutočniť v plánovanom termíne 24. až 30. mája. Čo ma potešilo je, že pred zopár dňami som zachytil, že v Česku má byť 1. mája Česko-Slovenský ples, takže v kútiku duše verím, že keď sa podarí ples, kam sú pozvaní aj slovenskí umelci, tak rovnako aj náš festival bude,“ dodal Stronček.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *