Rusko odpovedalo na sankcie. Američania sa cítia urazení

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Washington 17. apríla (TASR) – Americké ministerstvo zahraničných vecí v piatok vyjadrilo ľútosť nad rozhodnutím Ruska vyhostiť amerických diplomatov, pričom dodalo, že Moskva tak vyostruje spor medzi krajinami. Informovala o tom agentúra AFP.


      „Nie je v našom záujme vstupovať do eskalačného cyklu, vyhradzujeme si však právo odpovedať na akékoľvek odvetné opatrenia Ruska voči Spojeným štátom,“ uviedlo ministerstvo.


      Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok oznámil, že Moskva nariadi desiatim diplomatom Spojených štátov, aby opustili Rusko. Je to podľa jeho slov odveta za americké sankcie. Rusko zároveň zakázalo vstup do krajiny šiestim predstaviteľom administratívy amerického prezidenta Joea Bidena a dvom bývalým štátnym zástupcom.


      Medzi týmito americkými predstaviteľmi sú minister spravodlivosti Merrick Garland, hlavná Bidenova poradkyňa pre domácu politiku Susan Riceová a šéf Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Christopher Wray. Na zozname je tiež minister pre vnútornú bezpečnosť Alejandro Mayorkas, riaditeľka amerických spravodajských služieb (DNI) Avril Hainesová a riaditeľ Federálneho úradu pre väznice (FBOP) Michael Carvajal. Nasleduje poradca exprezidenta Donalda Trumpa pre vnútornú bezpečnosť John Bolton a bývalý šéf Ústrednej spravodajskej služby (CIA) James Woolsey.


      Ruské ministerstvo zahraničných vecí vysvetlilo, že títo predstavitelia sa „podieľali na presadzovaní protiruského smerovania“ politiky Spojených štátov.


      Lavrov zároveň informoval, že Rusko značne obmedzí veľkosť diplomatickej misie USA. Doplnil, že hoci má Rusko možnosť podniknúť „bolestné opatrenia“ proti americkým firmám v Rusku, teraz to neurobí.


      Tieto kroky Moskvy sú odpoveďou na sérii nových sankcií proti Rusku, ktoré tento týždeň oznámila administratíva amerického prezidenta Joea Bidena. Tieto ekonomické sankcie boli uvalené na 16 organizácií a 16 jednotlivcov, ktorí sú údajne spojení so zasahovaním Ruska do volieb v USA. Dôvodom sankcií sú tiež odmeny Kremľa za útoky na amerických vojakov v Afganistane a rozsiahly hekerský útok. Zároveň Biely dom ohlásil vyhostenie desiatich diplomatov. Šéf americkej diplomacie Antony Blinken povedal, že sankcie sú aj reakciou na pokus otráviť ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *