Rusko odsúdilo EÚ za predĺženie sankcií uvalených na Irán

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Teherán/Moskva 13. apríla (TASR) – Rusko odsudzuje rozhodnutie členských štátov Európskej únie, ktoré v pondelok predĺžili platnosť sankcií uvalených na Irán. Počas svojej návštevy v Teheráne to v utorok vyhlásil šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov, informovala agentúra RIA Novosti.

Lavrov vo svojej reakcii na krok EÚ uviedol, že ak bolo rozhodnutie o sankciách voči Iránu prijaté „úmyselne“, s vedomím, že sa vo Viedni konajú rokovania o iránskom jadrovom programe, „je to chyba, ktorá je horšia než zločin“.

Lavrov zároveň v mene svojej krajiny vyjadril nádej, že EÚ chápe neprijateľnosť zavedenia sankcií proti Iránu v čase rokovaní.

Na tlačovej konferencii po rokovaniach s iránskym ministrom zahraničných vecí Mohammadom Džavádom Zarífom, ktoré sa konali v Teheráne, Lavrov zdôraznil, že Moskva odsudzuje akékoľvek pokusy narušiť rokovania o iránskej jadrovej dohode vo Viedni.

Podľa agentúry TASS Lavrov vyhlásil, že Teherán vyjadruje pripravenosť okamžite sa posunúť smerom k návratu k úplnej implementácii Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA) pre iránsky jadrový program, ak aj USA podniknú príslušné kroky.

Rada EÚ v pondelok rozhodla o predĺžení sankcií, ktoré voči Iránu prvýkrát zaviedla v apríli 2011 a ktoré reagujú na závažné porušovanie ľudských práv. Odvtedy sa sankcie každoročne predlžujú – tentoraz do 13. apríla 2022.

Únia v roku 2011 odsúdila dramatický nárast počtu popráv v Iráne a systematické represie voči iránskym občanom, ktorí sú vystavení prenasledovaniu a zatýkaniu za uplatňovanie svojho legitímneho práva na slobodu prejavu a slobodu pokojného zhromažďovania.

Sankcie EÚ majú podobu zákazu vycestovania a zmrazenia majetku osobám a spoločnostiam zodpovedným za porušovanie ľudských práv a znamenajú aj zákaz vyvážať do Iránu zariadenia, ktoré by sa mohli použiť na represie voči občanom, ako aj zariadenia na monitorovanie telekomunikácií.

Občania a spoločnosti z členských krajín EÚ majú navyše zakázané sprístupňovať finančné prostriedky Iráncom a iránskym firmám zo sankčného zoznamu.

V reakcii na to Irán v pondelok prerušil spoluprácu s Európskou úniou v rozličných oblastiach.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *