Rusko oznámilo odstúpenie od Zmluvy o otvorenom nebi

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Moskva 15. januára (TASR) – Rusko odstupuje od Zmluvy o otvorenom nebi po tom, ako sa z tejto dohody o prieskumných letoch zameraných na budovanie vzájomnej dôvery vlani stiahli USA. Oznámilo to v piatok ruské ministerstvo zahraničných vecí, informovala agentúra DPA, podľa ktorej zmluva odstúpením dvoch hlavných signatárov stráca význam.

Ruský rezort diplomacie v stanovisku uviedol, že minuloročné odstúpenie Spojených štátov od Zmluvy o otvorenom nebi „významne narušilo rovnováhu záujmov signatárskych štátov“, pričom spojenci Washingtonu reagovali vlažne na návrhy Moskvy na udržanie tejto zmluvy v platnosti aj po odchode USA. Rusko z týchto dôvodov spúšťa príslušný postup odstúpenia od nej, informovali agentúry AP a AFP.

Zmluva o otvorenom nebi mala za cieľ budovať dôveru medzi Ruskom a Západom po skončení studenej vojny, keď viac ako 30 signatárom umožňovala vykonávať neozbrojené prieskumné lety nad územiami ďalších členských štátov a zbierať tak údaje o ich vojenských silách a aktivitách.

Zmluva bola podpísaná v roku 1992 v Helsinkách a pridalo sa k nej vyše 30 krajín. Účinnosť nadobudla v roku 2002 a bola vnímaná ako dôležitý nástroj medzinárodnej kontroly zbrojenia.

USA ukončili uplatňovanie tejto zmluvy v novembri 2020, pol roka po oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že Washington odstúpi od tohto dokumentu z dôvodu jeho porušovania Ruskom, ktoré takéto obvinenia poprelo.

Washington tvrdil, že Rusko uvalilo na zmluvu obmedzenia, najmä čo sa týka Kaliningradskej oblasti, ruskej exklávy ležiacej medzi Poľskom a Litvou, a oblasti rusko-gruzínskych štátnych hraníc. Rusko obvinil aj z neumožňovania leteckého monitorovania svojich vojenských cvičení.

Novozvolený americký prezident Joe Biden označil tento Trumpov krok počas vlaňajšej predvolebnej kampane za neprezieravý. Podľa neho iba prispeje k zvýšeniu napätia medzi západom a Ruskom, pričom zvýši riziko omylov a konfliktov.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *