Rusko: Sledkom poprel správy médií, že začal vyšetrovanie proti Navaľnému

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Moskva 1. decembra (TASR) – Ruský Vyšetrovací výbor (Sledkom) v utorok odmietol správy ruských médií, podľa ktorých sa voči lídrovi ruskej opozície Alexejovi Navaľnému sa začalo vyšetrovanie pre jeho údajné výzvy na zosadenie vlády.

Podľa spravodajského portálu Meduza.io ide o rozhovor z apríla tohto roku pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy, v ktorom Navaľnyj hovoril o opatreniach prijímaných vládou v rámci boja s koronakrízou, ale aj o svojom návrhu programu pomoci občanom zasiahnutým dôsledkami pandémie.

Ruské médiá v utorok uviedli, že práve na základe vyjadrení v tomto rozhovore je teraz Navaľnyj údajne vyšetrovaný pre podozrenie z výziev na násilné zvrhnutie ústavného poriadku.

Hovorkyňa Sledkomu Svetlana Petrenková však tieto medializované správy v utorok odmietla.
Súčasne vyzvala médiá, aby zverejňovali len overené informácie pochádzajúce z oficiálnych zdrojov a neodkazovali na anonymné zdroje, ktoré „niekedy zámerne používajú nepravdivé informácie, aby upriamili pozornosť na určité osoby“.

Keď sa správa o údajnom začatí stíhania Navaľného objavila, tento ruský opozičný politik a aktivista deklaroval, že jeho vyšetrovanie sa začalo preto, lebo ruský prezident Vladimir Putin si neželá jeho návrat do Ruska. Uviedol tiež, že na možné riziká po svojom návrate „kašle“.

Navaľnyj je od augusta v Nemecku, kam ho previezli vo veľmi vážnom stave. Niekoľko laboratórií neskôr nezávisle od seba prišlo na základe analýz biologických vzoriek k záveru, že Navaľnyj bol vystavený nervovoparalytickej látke typu novičok. Viacero štátov vyslovilo podozrenie, že za pokusom o jeho otrávenie je Rusko. To však akúkoľvek účasť na incidente odmieta.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *