Rusko uskutočnilo druhý úspešný skúšobný štart ťažkej nosnej rakety Angara-A5

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Moskva 14. decembra (TASR) – Rusko v pondelok uskutočnilo druhý testovací štart svojej novej ťažkej nosnej rakety Angara-A5, prvého zariadenia svojho druhu vyvinutého po rozpade bývalého Sovietskeho zväzu. Let sa konal takmer šesť rokov po prvom skúšobnom štarte tejto rakety, informovala tlačová agentúra AFP.

Aerokozmická spoločnosť Roskosmos oznámila, že Angara-A5 ďalšej generácie „úspešne“ odštartovala s napodobneninou nákladu z kozmodrómu Pleseck v Archangeľskej oblasti na severe Ruska o 6.50 h SEČ, pričom o 12 minút a 28 sekúnd po štarte sa „orbitálny blok pozostávajúci z horného stupňa Briz-M a simulovaného nákladu oddelil od tretieho stupňa nosnej rakety“.

Jediný predchádzajúci štart tejto ťažkej rakety sa uskutočnil koncom decembra 2014, zatiaľ čo test jej ľahšej verzie sa zrealizoval v júli zmieneného roka.

Rakety triedy Angara, pomenované po sibírskej rieke vytekajúcej z Bajkalského jazera, majú nahradiť rakety triedy Proton, ktoré sa datujú do 60. rokov a v uplynulých rokoch ich postihla séria technických zlyhaní.

Ruský prezident Vladimir Putin dúfa, že nové ťažké nosné rakety oživia vesmírny priemysel Ruska a znížia závislosť od ďalších postsovietskych krajín. Podľa príslušných úradov sú rakety Angara menej škodlivé voči prírodnému prostrediu než ich predchodcovia.

Angara-A5 je schopná vyniesť na obežnú dráhu Zeme náklad s hmotnosťou viac než 20 ton, dopĺňa tlačová agentúra Reuters. Odpaľovaciu rampu pre tieto rakety majú otvoriť v priebehu nasledujúceho roka.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *