Rusko: Von der Leyenová politizuje očkovanie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Brusel 19. februára (TASR) – Z politizácie očkovania obvinilo vo štvrtok predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Layenovú Stále zastúpenie Ruskej federácie pri EÚ. Veľvyslanectvo reagovalo na jej stredajšie vyhlásenie, že o vakcínu Sputnik V nemajú záujem ani samotní Rusi, informuje spravodajský portál Politico.

Vyjadrenia von der Leyenovej v súvislosti so záujmom niektorých členských krajín EÚ o vakcínu Sputnik V sú podľa ruského veľvyslanectva buď snahou o politizáciu očkovania, alebo naznačujú, že predsedníčka eurokomisie nemá o situácii dostatok informácií.

Šéfka eurokomisie v stredu počas prezentácie programu „HERA incubator“ poprela tvrdenia, že výrobca ruskej vakcíny požiadal o povolenie Európsku liekovú agentúru (EMA). Agentúra EMA vydala podobné vyhlásenie ešte 10. februára.

„Čudujeme sa, prečo je Rusko ochotné distribuovať milióny vakcín do zahraničia, pokiaľ stále výrazne nepokročilo v očkovaní vlastného obyvateľstva,“ uviedla šéfka komisie.

Ruské veľvyslanectvo trvá na tom, že rozhodnutie dodávať vakcínu Sputnik V do ďalších krajín nemá žiadnu súvislosť s jej dostupnosťou v Rusku. Výrobca vakcíny zároveň tvrdí, že látka je kvalitou porovnateľná so západnými a usiluje sa o jej registráciu v EÚ.

Von der Leyenová pripomenula, že na schválenie vakcíny zo strany EMA bude musieť ruský výrobca povoliť vstup európskym inšpektorom do svojich výrobných laboratórií.

Týždenník Politico v tejto súvislosti pripomenul, že EÚ má určité obavy ohľadom ruskej vakcíny odvtedy, čo ruské regulačné úrady udelili povolenie na jej obmedzené použitie vlani v auguste bez toho, aby počkali na údaje o jej bezpečnosti a účinnosti z tretej fázy klinického skúšania. Zároveň odmietli zverejniť protokol o počiatočných klinických skúškach.

Recenzovaná štúdia v medicínskom časopise Lancet začiatkom februára zistila, že účinnosť vakcíny Sputnik je viac než 91 percent.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
2 thoughts on “Rusko: Von der Leyenová politizuje očkovanie

 • 19. februára 2021 at 13:12
  Permalink

  Hanba, nehanba, nechce sa mi veriť že to píšem, ak chceme prežiť nič nám neostáva len prijať druhé občianstvo a ísť sa zaočkovať do Maďarska. Orbán má aspoň chrbtovú kosť a svojich občanov si váži. Na rozdiel od týchto pudlikov.
  Idúci na smrť zdravia Veľkého Nera!

  Reply
 • 19. februára 2021 at 15:03
  Permalink

  O čo tu vlastne ide politikom , ktorí sú za vodou , o čo ide predstaviteľom EU , o občanov nie to je dnes isté . Celý tanec okolo Sputnika je len ukážkou neschopnosti EU a dáva za pravdu jej kritikom . EU a jej vrcholná predstaviteľka Leyenová , ktorá nebola schopná zabezpečiť dostatok vakcín ide kritizovať Rusko .

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *