Rusko vyzvalo Bidena na „konštruktívnejší“ prístup ku kľúčovej zmluve o zbrojení. Čína oznámila sankcie voči predstaviteľom vlády exprezidenta USA Trumpa

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Moskva 20. januára (TASR) – Rusko v stredu vyzvalo novú administratívu amerického prezidenta Joea Bidena, aby zaujala „konštruktívnejší“ prístup k rozhovorom o predĺžení zmluvy Nový START, čo je posledná platná dohoda Washingtonu s Moskvou o kontrole zbrojenia. Vypršať má 5. februára. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.


      „Očakávame, že nová administratíva USA zaujme konštruktívnejší prístup v dialógu s nami,“ uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí. „My sme pripravení na takúto prácu podľa zásad o rovnakých právach a ak sa budú brať do úvahy obojstranné záujmy.“


      Biden sa už skôr vyjadril za zachovanie zmluvy, ktorá bola vyrokovaná počas jeho pôsobenia v úrade viceprezidenta, a Rusko tiež predtým oznámilo, že je otvorené jej rýchlemu predĺženiu.


      Zmluvu Nový START o znížení počtu strategických útočných zbraní podpísali roku 2010 na Pražskom hrade vtedajší americký prezident Barack Obama a ruský prezident Dmitrij Medvedev. Nový START obsahuje záväzok, aby obe krajiny nemali viac než 1550 jadrových hlavíc a 700 ich nosičov, teda rakiet a bombardovacích lietadiel. Zmluva tiež počíta s rozsiahlymi kontrolami priamo na mieste, ktoré majú preverovať dodržiavanie dokumentu.


      Ruské ministerstvo zahraničných vecí obvinilo administratívu Bidenovho predchodcu Donalda Trumpa z „úmyselného a zámerného“ rozkladu medzinárodných dohôd o kontrole zbrojenia.


      Moskva obvinila predchádzajúcu administratívu USA z toho, že zmluvu Nový START ani nemala v úmysle predĺžiť, a poukázala na „kontraproduktívny a otvorene agresívny“ prístup k rozhovorom.


      Rezort ruskej diplomacie tvrdí, že zmluva by sa mala predĺžiť v jej súčasnej verzii a „bez akýchkoľvek podmienok“. Dodal tiež, že dáva „prednosť“ predĺženiu zmluvy o päť rokov.


      „To umožní Rusku a Spojeným štátom seriózne začať spoločne skúmať, aké sú riešenia v záležitostiach medzinárodnej bezpečnosti a strategickej stability, ktoré sa teraz vynárajú,“ doplnilo ruské ministerstvo vo vyhlásení.

Peking 20. januára (TASR) – Čína uvalila sankcie na takmer tri desiatky predstaviteľov vlády bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa a členov jeho kabinetu vrátane exministra zahraničných vecí Mikea Pompea, a to za narušenie „suverenity“ krajiny. Oznámilo to v stredu čínske ministerstvo zahraničných vecí, informovala agentúra AFP.


      „Čína sa rozhodla zaviesť sankcie voči 28 osobám, ktoré vážne porušili suverenitu Číny,“ uviedlo ministerstvo v oznámení v čase, keď sa vo Washingtone konala inaugurácia Trumpovho nástupcu na poste amerického prezidenta Joea Bidena.


      Okrem Pompea sa na sankčnom zozname ocitli Trumpov obchodný poradca Peter Navarro, poradca pre národnú bezpečnosť Robert O’Brien, tajomník ministerstva zahraničných vecí pre otázky východnej Ázie a Pacifiku David Stilwell, minister zdravotníctva Alex Azar či veľvyslankyňa pri OSN Kelly Craftová. Peking tiež zaviedol sankcie voči Trumpovmu niekdajšiemu poradcovi pre národnú bezpečnosť Johnovi Boltonovi a bývalému poradcovi Stephenovi Bannonovi.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *