Ruský prezident Vladimir Putin podľa Lavrova oceňuje odhodlanie Turecka naďalej pokračovať vo vojenskej spolupráci „napriek trvajúcemu nezákonnému tlaku z Washingtonu“.

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Moskva 29. decembra (TASR) – Rusko a Turecko neprerušia vojenskú spoluprácu napriek sankciám, ktoré USA nedávno uvalili na Ankaru za nákup ruského protivzdušného systému S-400. Vyjadril sa tak v pondelok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov po rokovaní v Moskve s tureckým rezortným partnerom Mevlütom Čavušoglom, informuje agentúra AFP.

Sankcie, ktoré USA na Turecko uvalili 14. decembra, sa týkajú tureckej štátnej agentúry pre vojenské dodávky (SSB), s ktorou majú americké firmy zakázané obchodovať a šéf agentúry Ismail Demir nesmie dostať víza USA. Ide o ojedinelý prípad, keď Spojené štáty zaviedli sankcie voči ďalšiemu členskému štátu Severoatlantickej aliancie, pripomína AFP.

Ruský prezident Vladimir Putin podľa Lavrova oceňuje odhodlanie Turecka naďalej pokračovať vo vojenskej spolupráci „napriek trvajúcemu nezákonnému tlaku z Washingtonu“.

Šéf tureckej diplomacie Čavušoglu sa vyjadril, že americké sankcie voči Turecku sú „činom agresie voči zvrchovaným právam našej krajiny“. Zároveň dodal, že Ankara sa bude snažiť o vyriešenie sporu s USA prostredníctvom dialógu.

Turecko minulý rok kúpilo ruský protivzdušný systém S-400 v hodnote v prepočte zhruba dve miliardy eur, čím porušilo varovanie aliancie o nekompatibilnosti systému protiraketovej obrany s jej vojenským vybavením. Podľa NATO tento systém predstavuje možnú hrozbu pre bezpečnosť celej aliancie.

Napriek tomu, že Rusko a Turecko stoja na opačných stranách viacerých konfliktov – napríklad vo vojnách v Líbyi či Sýrii – ruský prezident Putin a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan sa usilujú o dobré vzájomné vzťahy. Spoločne napríklad monitorujú dohodu u ukončení bojov medzi azerbajdžanskou armádou a arménskymi separatistami na spornom území Náhorného Karabachu, približuje AFP.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *