SAK víta návrh novej súdnej mapy, vyžadovať si však bude poctivú diskusiu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 8. decembra (TASR) – Slovenská advokátska komora (SAK) víta návrh optimalizácie siete súdov, teda tzv. novú súdnu mapu. Tvrdí, že sleduje dobrý cieľ, ktorého dosiahnutie si bude vyžadovať otvorenú a poctivú diskusiu. TASR o tom v utorok informovala hovorkyňa SAK Alexandra Donevová s tým, že komora bude podrobne sledovať možnosť dosiahnutia tohto cieľa prostredníctvom optimalizovania siete všeobecných súdov.

„Návrh novej súdnej mapy rozhodne nie je kozmetickou úpravou, ale svojím rozsahom predstavuje doposiaľ bezprecedentnú inštitucionálnu reformu justície, ktorá v niektorých častiach vyvoláva legitímne otázky. Na to, aby bola táto reforma aj úspešná, je podľa nášho názoru nevyhnutná úzka spolupráca so všetkými dotknutými subjektmi – právnickými profesiami, akademickou a podnikateľskou sférou, relevantnými úradmi,“ uviedla SAK v stanovisku.

Doplnila, že bez odbornej diskusie a dosiahnutia zhody v základných východiskách, ako aj zvolených nástrojoch podľa SAK hrozí premárnenie reformného potenciálu, a tým aj príležitosti na zlepšenie kvality súdnictva.

Komora dodala, že je ochotná podieľať sa na pripomienkovaní materiálu, ktoré zverejnil rezort spravodlivosti. „Sme presvedčení o tom, že v záujme celej justície a úspechu navrhovanej reformy je dosiahnuť čo najširšiu akceptáciu jej základných východísk, ktoré musia byť riadne odôvodnené, a vo všetkých konkrétnych následkoch vyhodnotené z hľadiska ich potenciálnych nákladov a prínosov,“ dodala Aktuálne už má viac ako 500 odborných stanovísk, ktoré spracúva a sprostredkuje ministerstvu spravodlivosti.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *