SAK víta návrh novej súdnej mapy, vyžadovať si však bude poctivú diskusiu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 8. decembra (TASR) – Slovenská advokátska komora (SAK) víta návrh optimalizácie siete súdov, teda tzv. novú súdnu mapu. Tvrdí, že sleduje dobrý cieľ, ktorého dosiahnutie si bude vyžadovať otvorenú a poctivú diskusiu. TASR o tom v utorok informovala hovorkyňa SAK Alexandra Donevová s tým, že komora bude podrobne sledovať možnosť dosiahnutia tohto cieľa prostredníctvom optimalizovania siete všeobecných súdov.

„Návrh novej súdnej mapy rozhodne nie je kozmetickou úpravou, ale svojím rozsahom predstavuje doposiaľ bezprecedentnú inštitucionálnu reformu justície, ktorá v niektorých častiach vyvoláva legitímne otázky. Na to, aby bola táto reforma aj úspešná, je podľa nášho názoru nevyhnutná úzka spolupráca so všetkými dotknutými subjektmi – právnickými profesiami, akademickou a podnikateľskou sférou, relevantnými úradmi,“ uviedla SAK v stanovisku.

Doplnila, že bez odbornej diskusie a dosiahnutia zhody v základných východiskách, ako aj zvolených nástrojoch podľa SAK hrozí premárnenie reformného potenciálu, a tým aj príležitosti na zlepšenie kvality súdnictva.

Komora dodala, že je ochotná podieľať sa na pripomienkovaní materiálu, ktoré zverejnil rezort spravodlivosti. „Sme presvedčení o tom, že v záujme celej justície a úspechu navrhovanej reformy je dosiahnuť čo najširšiu akceptáciu jej základných východísk, ktoré musia byť riadne odôvodnené, a vo všetkých konkrétnych následkoch vyhodnotené z hľadiska ich potenciálnych nákladov a prínosov,“ dodala Aktuálne už má viac ako 500 odborných stanovísk, ktoré spracúva a sprostredkuje ministerstvu spravodlivosti.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *