Sassoli: Nemôžeme cúvnuť, EÚ spustí ozdravný plán po koronakríze aj bez Poľska a Maďarska

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Brusel 7. decembra (TASR) – Plán obnovy a odolnosti v hodnote 750 miliárd eur, na ktorom sa šéfovia vlád a štátov EÚ dohodli v júli tohto roku, bude spustený aj napriek blokáde zo strany Poľska a Maďarska. Uviedol predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli v rozhovore pre taliansku televíznu stanicu Sky Tg24, z ktorého citujú viaceré európske médiá.

Cieľom ozdravného plánu je pomôcť krajinám EÚ postaviť sa na nohy po koronakríze a zároveň využiť tento finančný stimul na modernizáciu ekonomiky a spoločnosti v dobe digitálnej tranzície a klimatickej krízy. Plán obnovy je však úzko spätý s viacročným finančným rámcom EÚ, lebo sedemročný rozpočet je vnímaný ako silná záruka pre pôžičky, o ktoré sa chce Únia uchádzať na svetových finančných trhoch.

„Nemôžeme cúvnuť,“ uviedol Sassoli a zdôraznil, že dohoda o fonde na oživenie ekonomiky postihnutej pandémiou ochorenia COVID-19, bude zachovaná aj napriek odporu zo strany Varšavy a Budapešti. Poľsko a Maďarsko zablokovali schválenie sedemročného rozpočtu EÚ na roky 2021-2027 vo výške 1,1 bilióna eur pre nový právny mechanizmus, ktorý podmieňuje čerpanie eurofondov s dodržiavaním zásad právneho štátu.

Sassoli spresnil, že ak sa koncom týždňa na nadchádzajúcom samite EÚ (10. – 11. 12.) nepodarí lídrom dosiahnuť konsenzus v tomto spore, Únia bude pokračovať v hľadaní riešení, ako spustiť ozdravný fond, aj bez ich účasti.

Podobné vyhlásenie mala minulý týždeň aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá v rozhovore pre belgickú televíznu stanicu RTBF uviedla, že eurokomisia pracuje na riešeniach, ako by mohol záchranný fond fungovať aj napriek maďarskému a poľskému vetu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *