Šéf európskej diplomacie Borell chce podporovať ,,občiansku spoločnosť“ v Rusku, asi vieme, čo to znamená

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Moskva 5. februára (TASR) – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok v Moskve na úvod stretnutia so šéfom európskej diplomacie Josepom Borrellom vyhlásil, že „absencia normálnosti vo vzťahoch medzi Ruskom a Európskou úniou nie je prospešná“ pre žiadnu zo strán. Borrell vo svojom vyjadrení konštatoval, že vzťahy medzi Ruskom a EÚ sú po zatknutí a uväznení kremeľského kritika Alexeja Navaľného pod veľkým tlakom.

„Naše vzťahy zažívajú vskutku ťažké časy,“ uviedol Borrell. Dodal, že tieto vzťahy sú teraz „pod silným tlakom“ aj pre kauzu Navaľného a zdôraznil, že napriek tomu je potrebné komunikovať.

Podľa Lavrova je hlavným problémom „absencia normálnosti vo vzťahoch medzi Ruskom a Európskou úniou, medzi dvoma najväčšími hráčmi v euroázijskom priestore“.

„Toto je samozrejme nezdravá situácia, ktorá nikomu neprospieva,“ uviedol Lavrov. Vyhlásil súčasne, že Rusko je pripravené odpovedať na všetky otázky vznesené Európskou úniou.

Borrellova návšteva v Moskve je prvou oficiálnou návštevou šéfa európskej diplomacie v Rusku od roku 2017, poznamenala agentúra RIA Novosti. Podľa svojho oznámenia na sociálnej sieti Twitter začal Borrell návštevu v Moskve stretnutím so zástupcami ruských mimovládnych organizácií.

Vo svojom tvíte konštatoval, že občianska spoločnosť v Rusku „je plná života aj napriek zužujúcemu sa priestoru pre nezávislé hlasy“. Avizoval, že „Európska únia bola a zostane hlavným sponzorom projektov občianskej spoločnosti v Rusku,“ informovala agentúra TASS, podľa ktorej Borrell nespresnil, s kým a kde sa stretol.

Oficiálny plán návštevy Borrella zahŕňa okrem rozhovorov s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom aj stretnutia s predstaviteľmi ruských verejných občianskych a spoločenských organizácií a akademickej obce v Moskve.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
2 thoughts on “Šéf európskej diplomacie Borell chce podporovať ,,občiansku spoločnosť“ v Rusku, asi vieme, čo to znamená

 • 5. februára 2021 at 11:34
  Permalink

  Podľa skutkov ich spoznáme. O človeku sa dá usudzovať aj podľa očí, ktoré sú oknom do našej duše. Chladné, studené, opatrnícke oči patria človeku, ktorému sú pojmy, ako láska, súcit a milosrdnosť málo známe. Ako môže taký človek vedieť, čo sú to „normálne“ vzťahy medzi ľuďmi, veď tie majú spočívať na mravných zákonoch, na dodržiavaní Prikázaní, že neklameme, nekradneme, nesmilníme, nesvedčíme krivo, nezabíjame. Alebo už tieto Prikázania prestali platiť, alebo boli málo, či vôbec dodržiavané? Štát, ktorý nedodržiava mravné zákony, pozostáva z neúplných rodín, nešťastných detí, občanov a speje k rozkladu a zániku takého štátu. Zločin a trest, tak to bolo voľakedy. Teraz je normou, že tí, čo kradnú, sú ospevovaní, ako národní hrdinovia v jednej krajine, a ako mučeníci v druhej krajine.

  Reply
 • 5. februára 2021 at 15:40
  Permalink

  Toľko pokrytectva v niekoľkých vetách Josepa Borrela .

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *