Šéf NATO: Tešíme sa na spoluprácu s Joeom Bidenom na posilnení väzieb USA a EÚ

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Brusel/Washington 19. januára (TASR) – Tešíme sa na spoluprácu s novozvoleným americkým prezidentom Joeom Bidenom, uviedol v stredu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg, ktorého cituje agentúra AFP.


      „Tešíme sa na spoluprácu so zvoleným prezidentom Joeom Bidenom na ďalšom posilnení väzieb medzi USA a Európou, pretože čelíme globálnym výzvam, ktoré nikto z nás nedokáže zvládnuť sám,“ napísal Stoltenberg na sociálnej sieti Twitter po stretnutí s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom.


      USA sú zďaleka najväčším a najvplyvnejším členom NATO, pripomína AFP. Odchádzajúci americký prezident Donald Trump však mnohých spojencov pravidelne kritizoval a vyčítal im nedostatočné výdavky na obranu v rámci Aliancie, prípadne podnikal jednostranné kroky, ako je stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu a severnej Sýrie.


      Joe Biden sa ujme prezidentského úradu v stredu. V tejto súvislosti úrady nasadili na ochranu Kapitolu približne 25.000 príslušníkov Národnej gardy, ktorá je súčasťou rezervných zložiek ozbrojených síl USA.


      V súvislosti s Bidenovou inauguráciou predstavujú potenciálnu hrozbu skalní stúpenci Trumpa, krajne pravicoví militanti, belošskí supremacisti či iné radikálne hnutia. Mnohí totiž veria Trumpovým nepodloženým tvrdeniam o volebných podvodoch, ktoré odmietli súdy vo viacerých štátoch USA, ministerstvo spravodlivosti i mnohí predstavitelia Republikánskej strany.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *