Šéfka EK aj Merkelová vidia pokrok v rokovaniach o dohode s Britániou

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Brusel 16. decembra (TASR) – Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier a jeho britský náprotivok David Frost dosiahli pokrok, čo sa týka pobrexitovej obchodnej dohody medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. Avšak stále sú ďaleko od zhody v otázke rybolovu, ktorá je jednou z najpodstatnejších. Povedala to v stredu predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, informovala agentúra AFP.

Posun nastal podľa slov šéfky EK v otázke spravodlivej hospodárskej súťaže. „Dobré správy sú, že sme našli cestu vpred vo väčšine oblastí,“ povedala von der Leyenová na pôde Európskeho parlamentu. Intenzívne rokovania v Bruseli pokračujú naďalej, poznamenala von der Leyenová s tým, že „nasledujúce dni budú rozhodujúce“. Priznala, že mnohé termíny už uplynuli, avšak čas sa kráti čoraz viac, keďže dovtedy, kým Británia opustí jednotný trh EÚ zostávajú už len dva týždne.

Britský premiér Boris Johnson v súvislosti s prebiehajúcimi rozhovormi uviedol, že verí tomu, že spolu s európskymi partnermi dospejú k dohode. Johnson trvá na tom, že Británia po tom, čo na konci roka opustí jednotný trh EÚ, nadobudne plnú kontrolu nad prístupom k svojim vodám. EÚ musí podľa jeho slov „chápať, že Spojené kráľovstvo má prirodzené právo – rovnako ako každá iná krajina – mať možnosť kontrolovať svoje vlastné zákony a vlastné zóny lovu rýb“.

Von der Leyenová na margo rybolovu – jedného z najproblematickejších bodov rokovaní – povedala, že „diskusie sú stále veľmi náročné“. „Úprimne, niekedy mám pocit, že nebudeme schopní túto otázku vyriešiť,“ dodala.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorej vláda v súčasnosti zastáva rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie, uviedla, že má správy o pokroku v rokovaniach, k výraznému prelomu však ani podľa jej slov zatiaľ nedošlo. Rozhovory budú pokračovať „do konca tohto týždňa a uvidí sa, či je ešte stále možné nájsť riešenie“, uviedla v Bundestagu.

Akúkoľvek obchodnú dohodu, ktorú EÚ a Británia dosiahnu, budú musieť schváliť Európsky aj britský parlament. Je preto možné, že počas Vianoc a Nového roku sa budú musieť konať ich mimoriadne zasadnutia, poznamenala AFP.

Spojené kráľovstvo oficiálne opustilo Európsku úniu 31. januára 2020 a 31. decembra, po skončení sa takzvaného prechodného obdobia, opustí aj jednotný trh EÚ a colnú úniu. Ak nebude uzatvorená dohoda o budúcom partnerstve, obchodné vzťahy medzi euroblokom a Britániou sa budú riadiť iba pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *