Šéfka EK aj Merkelová vidia pokrok v rokovaniach o dohode s Britániou

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Brusel 16. decembra (TASR) – Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier a jeho britský náprotivok David Frost dosiahli pokrok, čo sa týka pobrexitovej obchodnej dohody medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. Avšak stále sú ďaleko od zhody v otázke rybolovu, ktorá je jednou z najpodstatnejších. Povedala to v stredu predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, informovala agentúra AFP.

Posun nastal podľa slov šéfky EK v otázke spravodlivej hospodárskej súťaže. „Dobré správy sú, že sme našli cestu vpred vo väčšine oblastí,“ povedala von der Leyenová na pôde Európskeho parlamentu. Intenzívne rokovania v Bruseli pokračujú naďalej, poznamenala von der Leyenová s tým, že „nasledujúce dni budú rozhodujúce“. Priznala, že mnohé termíny už uplynuli, avšak čas sa kráti čoraz viac, keďže dovtedy, kým Británia opustí jednotný trh EÚ zostávajú už len dva týždne.

Britský premiér Boris Johnson v súvislosti s prebiehajúcimi rozhovormi uviedol, že verí tomu, že spolu s európskymi partnermi dospejú k dohode. Johnson trvá na tom, že Británia po tom, čo na konci roka opustí jednotný trh EÚ, nadobudne plnú kontrolu nad prístupom k svojim vodám. EÚ musí podľa jeho slov „chápať, že Spojené kráľovstvo má prirodzené právo – rovnako ako každá iná krajina – mať možnosť kontrolovať svoje vlastné zákony a vlastné zóny lovu rýb“.

Von der Leyenová na margo rybolovu – jedného z najproblematickejších bodov rokovaní – povedala, že „diskusie sú stále veľmi náročné“. „Úprimne, niekedy mám pocit, že nebudeme schopní túto otázku vyriešiť,“ dodala.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorej vláda v súčasnosti zastáva rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie, uviedla, že má správy o pokroku v rokovaniach, k výraznému prelomu však ani podľa jej slov zatiaľ nedošlo. Rozhovory budú pokračovať „do konca tohto týždňa a uvidí sa, či je ešte stále možné nájsť riešenie“, uviedla v Bundestagu.

Akúkoľvek obchodnú dohodu, ktorú EÚ a Británia dosiahnu, budú musieť schváliť Európsky aj britský parlament. Je preto možné, že počas Vianoc a Nového roku sa budú musieť konať ich mimoriadne zasadnutia, poznamenala AFP.

Spojené kráľovstvo oficiálne opustilo Európsku úniu 31. januára 2020 a 31. decembra, po skončení sa takzvaného prechodného obdobia, opustí aj jednotný trh EÚ a colnú úniu. Ak nebude uzatvorená dohoda o budúcom partnerstve, obchodné vzťahy medzi euroblokom a Britániou sa budú riadiť iba pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *