ŠKANDÁL! Čaputová o jej krokoch v občianskej petícii za vypísanie referenda informovala ako prvého Hegera!

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 12. mája (TASR) – Prezidentka Zuzana Čaputová sa v súvislosti s petíciou za vyhlásenie referenda o skrátení volebného obdobia NR SR obráti s otázkami na Ústavný súd SR. Zaujíma ju, či predmet navrhovaného referenda je alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende. Oznámila to v stredu s tým, že podmienka minimálneho počtu podpisov bola splnená.

Na novinársku otázku, odkiaľ vedela Veronika Remišová o jej kroku dopredu, pred tlačovou besedou, odpovedala, že ako prvého o kroku obrátiť sa v tejto otázke na Ústavný súd SR informovala Eduarda Hegera.

„Úlohou prezidentky je urobiť rozhodnutie, ktoré zabezpečí ústavnosť referenda a ktoré nebude sprevádzané žiadnymi ústavnými pochybnosťami. Považujem preto za správne všetky sporné otázky vyriešiť ešte pred vyhlásením referenda, aby neskôr nemohol byť spochybnený ani jeho priebeh a ani jeho výsledok,“ deklarovala prezidentka.

Prezidentka poukázala na dlhodobú diskusiu o ústavnosti položenej otázky medzi odbornou verejnosťou. „Nie je jasné, či v prípade, ak by sa referendum konalo a bolo by rozhodnuté o predčasných voľbách, znamenalo by to, že o tomto výsledku majú ešte hlasovať poslanci alebo má mať takýto výsledok referenda priame účinky. Pokiaľ sa tieto nejasnosti včas nezodpovedajú, získajú priestor tí, ktorí s prípadným výsledkom referenda nebudú spokojní, aby jeho výsledky spochybnili,“ vysvetlila.

Zároveň skonštatovala, že formálne náležitosti, podmienka 350.000 podpisov, splnené boli. „Petícia doposiaľ obsahuje 524.013 platných podpisov občanov Slovenskej republiky. Keďže zákon vyžaduje ako minimálny počet podpisov 350.000, konštatujem, že petícia spĺňa formálne náležitosti na vypísanie referenda. Dopočítanie zvyšných hlasov bude ukončené v najbližších dňoch,“ priblížila Čaputová. Veľký počet podpisov, ktorý sa podarilo vyzbierať v relatívne krátkom čase, podľa nej svedčí o tom, že dôvody na vypísanie referenda považuje relevantný počet občanov za vážne.

Hlava štátu deklarovala, že nebude naťahovať čas a na Ústavný súd SR sa obráti hneď vo štvrtok (13. 5.). „Doručením začne Ústavnému súdu SR plynúť lehota 60 dní. Zároveň dopredu deklarujem, že v prípade kladného stanoviska Ústavného súdu neplánujem využiť celú zostávajúcu časť lehoty, ktorú podľa ústavy mám a referendum vyhlásim tak, aby sa mohlo konať ešte v septembri,“ dodala.

Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo vyše 585.000 ľudí. Zástupcovia petičného výboru odovzdali hárky s podpismi v Prezidentskom paláci 3. mája. Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.

Petičný výbor zverejnil podpisové hárky v rámci referendovej iniciatívy začiatkom februára. Petíciu iniciovali opozičný Smer-SD a mimoparlamentný Hlas-SD, pridala sa aj SNS, Socialisti.sk a ďalšie organizácie. Strany deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov SR.

Viacerí predstavitelia koalície spochybnili ústavnosť navrhovanej referendovej otázky.

Správu upravil na základe informácií z TASR Mgr. Dušan Deák (redaktor webu)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


3 thoughts on “ŠKANDÁL! Čaputová o jej krokoch v občianskej petícii za vypísanie referenda informovala ako prvého Hegera!

 • 12. mája 2021 at 17:20
  Permalink

  Vrana k vrane seda, rovny rovneho si hleda. Vsak potrebuje oporu. Stranu OLaNO, Uz sa slizaju a ochranuju.no len aby ich ty ludia skor z hradu nevyhnali vidlami, ako bude referendum, ked spochybnuje volu ludu.Vsak oni su nasi zamestnanci….

  Reply
  • 12. mája 2021 at 22:11
   Permalink

   Táto tupá Soros sliepka dnes napľula do očí všetkým obyvateľom tejto krajiny, (kedisi sa tomu hovorilo Slovenská republika ) kde bude radosť zomierať. Sám sa hambím. že som príslušníkom takto tupého národa, ktorý je schopný voliť takéto tupé zrúdy. Myslím si , že nastal čas vyjsť do ulíc s vidlami a túto tupú Soroš zaočkvať . Povedzte, kedy a kde . Vidly mám č 4 Hnojáky.

   Reply
 • 13. mája 2021 at 19:43
  Permalink

  Este sa chcem opytat preco telefonovala Hegerovi, On jej schvaluje jej rozhodnutia? Alebo svoju aktivitu musi hlasit, aby sa vedeli zosinchronizovat.Mne sa najviac pacila sliepka Remisova, rychlo s tym co vie von, aby bola prva.Takze vsetci vedeli po predu , ze princezna ze zlatu hviezdu na cele sa rozhodla dat to referendum na sud. Alebo to tej princeznej prikazali, vsak Remisova to v nedelnych relaciach vedela pred mesicem, uz tak bola sebranka dohodnuta, na prikaz Kolikovej.Pekneeeeee.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *