Slováci na pokraji síl, ale SR pripúšťa finančnú pomoc migrantom v Grécku

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

  Bratislava 21. februára (TASR) – Slovenská republika by sa mohla s Rakúskom zapojiť do spoločnej podpory pri zmiernení následkov migrácie v Grécku. Slovenský projekt by pozostával z poskytnutia zdravotníckej pomoci migrantom tak, aby bol v súlade s rakúskou pomocou. Vláda by ho mohla podporiť sumou jeden milión eur. Vyplýva to z návrhu, ktorý bol predložený do medzirezortného pripomienkového konania.


      „Pomoc sa prioritne zameria na oblasť zdravotnej starostlivosti najmä vo forme dodania technického vybavenia a prípadne poskytnutia personálu. Podmienkou bude neohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republike v čase pandémie COVID-19,“ približuje materiál.


      Partnerom pri realizácii projektu by bola rovnako ako v prípade Rakúska Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), ktorá dlhodobo a aktívne pôsobí v Grécku. Dĺžka projektu sa odhaduje na 18 až 24 mesiacov.


      Ako približuje materiál, podľa údajov Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) z novembra 2020 sa v Grécku nachádza približne 120.000 žiadateľov o azyl a migrantov prevažne z Afganistanu, Sýrie, Pakistanu, Somálska, Konga, Iraku, Turecka a Bangladéša.


      „Slovenská republika dlhodobo deklaruje, že je pripravená poskytovať v rámci svojich možností pomoc ‚krajinám prvej línie‘, akou je i Grécko,“ pripomínajú predkladatelia.


      Odvolávajú sa tiež na programové vyhlásenie vlády, v ktorom sa deklaruje že v migračnej politike bude vláda presadzovať riešenia založené na efektívnej ochrane vonkajších hraníc Európskej únie, uplatňovaní návratovej politiky a riešení príčin migrácie v krajinách pôvodu. Súčasne v ňom vyjadrila pripravenosť adresne uplatniť princíp solidarity tam, kde to prinesie udržateľné riešenia problému nelegálnej migrácie.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *