Slovenskí europoslanci odsúdili útoky na slobodu médií v členských krajinách EÚ

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Brusel 10. marca (TASR) – Zásahy vlád v niektorých členských krajín EÚ voči nezávislým médiám boli v stredu poobede v Bruseli predmetom rozpravy poslancov Európskeho parlamentu (EP) so zástupcami Rady EÚ a Európskej komisie (EK). K dianiu v tejto oblasti, najmä čo sa týka situácie v oblasti slobody médií v Maďarsku, Poľsku a Slovinsku, sa vyjadrili aj slovenskí europoslanci, ktorí odsúdili tlaky ohrozujúce nezávislosť novinárov.


      Vladimír Bilčík (Spolu) túto tému vníma citlivo najmä po vražde novinára Jána Kuciaka. „Je neprijateľné, aby novinári boli pod systematickým tlakom a čelili útokom a hrozbám, akým čelil aj Kuciak. Deje sa to naprieč celou EÚ,“ uviedol Bilčík. Za prekvapivú považuje najmä situáciu v strednej Európe, lebo ešte pred desiatimi rokmi bola lepšia ako teraz. Vývoj v posledných rokoch však podľa neho zmenil postoje voči médiám, čo sťažujú aj výroky mnohých politikov na adresu novinárov.


      „Treba sa tomu postaviť, treba mať takéto diskusie aj na pôde europarlamentu. Potrebujeme upriamiť pozornosť aj na vlastnícke vzťahy v médiách a ochranu novinárov pred nezmyselnými súdnymi procesmi,“ povedal Bilčík. Tu cíti potrebu aktívnejšie konať zo strany Európskej komisie a vyjadriť podporu pre tie sily v krajinách s útokmi na slobodu médií, ktoré sa zasadzujú za ochranu novinárov.


      Michal Šimečka (PS) vyjadril ľútosť, že v niektorých krajinách EÚ sa zhoršila situácia v oblasti slobody médií. Týka sa to najmä Maďarska, Poľska a Slovinska. „Boja sa odvážnych novinárov. My na Slovensku vieme, aká dôležitá pre demokraciu je nezávislá a investigatívna žurnalistika. To platí všade v EÚ a preto sa europarlament bude tvrdo zasadzovať za obranu novinárov a slobodu médií všade v Európe,“ konštatoval Šimečka.


      Ivan Štefanec (KDH) zdôraznil, že médiá v EÚ sú kontrolnou poistkou demokracie, čo je aj odkaz zavraždených novinárov z Malty a zo Slovenska. Osobitná situácia je v Maďarsku, kde premiér likviduje nezávislé médiá, v Poľsku zasa vzbudzujú obavy snahy vlády zaviesť špeciálnu daň z reklamy. Priznal, že prekvapením je situácia v Slovinsku, ocenil však, že slovinský premiér pozval europoslancov na návštevu svojej krajiny, aby si mohli urobiť obraz o situácii.


      Štefanec vyjadril nádej, že útokom na nezávislé médiá zabráni nový mechanizmus EÚ na monitorovanie právneho štátu a ak by takéto praktiky pokračovali, príslušné členské krajiny môžu prísť o čerpanie zdrojov z rozpočtu EÚ.


      Monika Beňová (Smer-SD) konštatovala, že akékoľvek pokusy o obmedzovanie či zasahovanie do slobody, nezávislosti a plurality médií sú v priamom rozpore s demokratickými princípmi a hodnotami. „Schopnosť novinárov efektívne nastavovať politikom zrkadlo je pre správne fungovanie spoločnosti nezastupiteľná. Zároveň si aj novinári musia uvedomovať, akú veľkú mieru zodpovednosti smerom k verejnosti majú. To by sa malo odzrkadľovať predovšetkým v ich schopnosti a dôslednej snahe overovať si získané a ďalej sprostredkovávané informácie,“ povedala Beňová.


      Peter Pollák (OĽaNO) uviedol, že EÚ sa musí vedieť kriticky pozrieť na slobodu médií aj „vo vlastnej kuchyni“. „V Poľsku, Maďarsku či Slovinsku médiá dlhodobo signalizujú pretrvávajúce problémy. Ak je Únia schopná kritizovať Rusko, Čínu či iné krajiny, musí byť kritická aj voči vlastným členským štátom.“

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *