Slovensko, kvôli (ne) konaniu J. Budaja na čele svojho ministerstva čelí žalobe na Európskom súdnom dvore (aktualizované)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 18. februára (TASR) – Európska komisia podala na Európsky súdny dvor žalobu proti SR za prekročenie limitnej hodnoty pre tuhé znečisťujúce látky a pre neprijatie primeraných opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) to rešpektuje. TASR o tom informoval Slavomír Held z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

Minister vyhlásil, že kvalita ovzdušia je ako lakmusový papierik, ktorý odzrkadľuje, aká je environmentálna kondícia tej ktorej krajiny. „V úmrtnom liste to nebýva napísané, ale na Slovensku zomierame následkom znečisteného ovzdušia v podobe rôznych pľúcnych ochorení viac na infarkt myokardu či na rakovinu,“ spresnil s tým, že Slovensko žne ovocie ignorácie voči ochrane ovzdušia z éry minulých vlád.“ Zároveň volá po razantnejších krokoch, aby sa kvalita ovzdušia na Slovensku zlepšila a aby už neboli prekračované normy prípustnej úrovne znečistenia ovzdušia.

MŽP v tejto súvislosti pripravuje nový zákon o ochrane ovzdušia. „Dokončili sme zmenu poplatkov za znečisťovanie ovzdušia, ktoré neboli zvyšované viac než 20 rokov. Po zmene sa stanú účinným ekonomickým nástrojom voči znečisťovateľom ovzdušia,“ spresnil rezort. Projekt LIFE IP sa venuje monitorovacím aktivitám, osvete a vzdelávaniu verejnosti najmä o správnom spôsobe vykurovania tuhým palivom. „Najväčším zdrojom znečistenia ovzdušia sú na Slovensku veľké priemyselné zdroje znečistenia a domové zdroje znečistenia,“ dodalo ministerstvo.

Podľa Budaja ochrana ovzdušia presahuje pôsobnosť jedného rezortu. „Z tohto dôvodu budem mobilizovať podporu ďalších rezortov, ako aj samosprávy. Na očistenie ovzdušia nad Slovenskom potrebujeme novú politickú a spoločenskú akceptáciu a ja som presvedčený, že ju dosiahneme,“ zdôraznil.

Rezort spresnil, že početnosť prekročení limitnej hodnoty PM10 vyjadrenej ako priemerná denná koncentrácia na území Slovenska za roky 2020 a 2019 významne poklesla. Podanie na Európsky súdny dvor však hodnotí znečistenie ovzdušia Slovenska aj za predošlé roky. EK vedie podľa MŽP za porušenie smernice o kvalite okolitého ovzdušia konanie voči 18 členským štátom EÚ.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Slovensko, kvôli (ne) konaniu J. Budaja na čele svojho ministerstva čelí žalobe na Európskom súdnom dvore (aktualizované)

  • 18. februára 2021 at 14:50
    Permalink

    Mám voči nemu výhrady , ale zároveň treba na rovinu povedať , že ako jediný minister tejto vlády plní čo sľuboval . Za tú žalobu môžu naozaj minulé vlády .

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *