SNS vyzýva prezidentku, aby sa venovala skladovaniu odpadu z plošného testovania

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 3. decembra (TASR) – Ministerstvo obrany porušuje niekoľko zákonov pri skladovaní kontaminovaného biologického odpadu z celoplošného testovania na COVID-19. Uviedla to mimoparlamentná SNS. Zároveň vyzýva prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby sa „vojenskej skládke nebezpečného odpadu bezodkladne venovala“.

Ozbrojené sily SR uskladnili biologický odpad z testovania v priestoroch vojenského objektu Mokraď (okres Liptovský Mikuláš). „Odpad sa ale má skladovať podľa predpisov, a nie voľne uložený niekde v hangári, aj keď je to v zabezpečenom objekte,“ uvádza SNS.

Pokračuje, že ak sa problém s odpadom podcení, o niekoľko týždňov na to môže Slovensko doplatiť. „Samozrejme, nikto takúto situáciu nepredpokladal. Ale keď už vláda riešila masívne testovanie, nemyslieť na likvidáciu odpadu a s ním súvisiacu logistiku, je amatérska chyba a všeobecné ohrozenie,“ konštatuje strana.

MO SR deklarovalo, že pri skladovaní biologického odpadu z celoplošného testovania postupuje zodpovedne, bezpečne a v súlade s požiadavkami na zhromažďovanie nebezpečného odpadu. Odpad môže byť takto zhromažďovaný po dobu jedného roka, uviedlo MO SR.

Nezaradený poslanec parlamentu Richard Raši však povedal, že nebezpečný odpad pochádzajúci z celoplošného testovania nie je možné uskladňovať ako bežný. Tvrdí, že ide o infekčný zdravotnícky odpad, na ktorého likvidáciu sa vzťahuje vyhláška ministerstva zdravotníctva. To isté si myslí aj SNS.

Odpad nepochádza zo zdravotníckych zariadení, ale z účelovo zriadených odberových miest, ktoré neboli kvalifikované ako zdravotnícke zariadenia, priblížil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Podotkol, že preto sa na nich vzťahuje zákon o odpadoch a súvisiaca vyhláška. Envirorezort avizoval, že preverí postup ministerstva obrany a armády pri nakladaní s biologickým odpadom.

Naď priblížil, že odpad ukladajú na jeho ďalšie nakladanie. Potom si ho môže prevziať zariadenie, ktoré je oprávnené na jeho zneškodnenie a nakladanie s ním, akým je napríklad spaľovňa, alebo môže byť prevzatý zberovou spoločnosťou. V SNS prenášanie materiálu z terajšieho zberného miesta do spaľovne vyvoláva obavy. Nikto podľa strany nedokáže zaručiť, či sa odpad napríklad nevysype a nedostane do kontaktu s ľuďmi.

Raši v utorok (1. 12.) požiadal o sprístupnenie informácií o skladovaní biologického odpadu po testovaní. Obáva sa, že dlhodobejším skladovaním nebezpečného biologického materiálu vo vojenskom areáli Mokraď môže prísť ku kontaminácii prostredia vysoko infekčnými látkami.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom