Sociológ Petr Hampl u Xavera: Systém sa rozpadne, ale ľudové hnutie nemá momentálne žiadnu silu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Petr Hamplpopri Jánovi Kellerovi je to jeden z najpopulárnejších a najčítanejších českých sociológov. 25. októbra bol tento autor pozvaný do relácie XAVER LIVE. V relácii zazneli zaujímavé myšlienky na diskusiu. Napriek tomu, že Hampl nie je zrovna ľavičiar, mnohé jeho myšlienky mali sociálno-kritický, anti-kapitalistický a miestami až ľavicový motív.

KTO JE PETER HAMPL

PhDr. Petr Hampl, PhD. je český sociológ, ktorý je známy predovšetkým svojimi antisystémovými názormi, preslávil sa predovšetkým kritikou islamu a všadeprítomnej politickej korektnosti. Napriek tomu, že Wikipédia uvádza, že jeho postoje sú libertariánske, v relácii u Xavera mali jeho myšlienky výrazne kritické postoje voči najbohatšej triede, voči všadeprítomnej sociálnej nerovnosti, arogancii bánk, finančníkov a nadnárodných korporácií. Hamplove postoje by sa na základe toho, čo povedal u Xavera, dali priradiť skôr k antiglobalizmu s národnými a sociálnymi prvkami. Hampl poukazoval aj na záujmy pravicovo liberálnych mimovládok, prepisovanie histórie či všadeprítomnú cenzúru.

Z POLITIKY ZMIZLI OSOBNOSTI

Hampl si všimol tiež fenomén miznutia osobností z politickej scény v Českej republike, čo sa pokojne dá aplikovať aj na slovenský kontext: „Vymizli osobnosti. Ľudia, ktorí sú dneska na vrchole sa tam postavia iným spôsobom než tí predtým. Funguje iný mechanizmus. Dneska úspešný politik vstúpi do mládežníckej organizácie, angažuje sa niekoľko rokov, prejde si funkciami, zvládne intrigy, neurobí prušvihy, nemá silný názor lebo by ho to diskreditovalo, nie zase až tak moc dobrý aby prevýšil svojich kolegov a keď toto robí 20 rokov, tak je na vrchole. A táto cesta vyberá úplne iný typ osobností. … Taký Zeman získal pozornosť charizmou, napísal články, urobil prejav, strhol publikum. To sa dnes vytratilo… Charizmatická osobnosť má schopnosť hýbať masami, posúvať ľudí, vzbudzovať dôveru a získavať ich pre svoju víziu… Dneska, keby sa taký človek objaví, a vstúpil do strany, tak za dva roky je vonku, pretože by ho tá strana nechcela. Oni by chceli niekoho obyčajnejšieho.“ Ďalej pokračoval zdôvodnením svojej teórie známym sociológom Maxom Weberom. Max Weber spísal niekoľko typov autorít, a charizma podľa neho spočíva v tom, že dokáže presvedčiť pre svoju víziu a má schopnosti.

ĽUDOVÉ HNUTIE NEMÁ MOC

Podľa Hampla je prevládajúcim postojom v ČR rezignácia. Ľudia podľa Hampla sú nespokojní so systémom, ale nevedia akú energiu do toho dať a tak sedia doma, nadávajú, sú frustrovaní alebo sa stiahnu do súkromia. „Som presvedčený, že systém sa rozpadne. Ale ten rozpad môže byť rýchli, pomalý, ľudia to môžu urýchliť alebo spomaliť. … Mocenské vzťahy sú však nastavené tak, že žiadne ľudové hnutie to momentálne nedokáže zlomiť,“ prehlásil populárny sociológ.

Zároveň dodal, že systém sa začne meniť vtedy, keď o svoje výhody začnú prichádzať tí, ktorí sú približne o dve priečky nižšie, než najbohatší a slúžia najbohatšej triede. Ich postoje sa podľa Hampla začnú meniť práve vtedy, keď začnú prichádzať postupne o svoje privilégia. Systém sa podľa Hampla rozpadne aj z toho dôvodu, že z veľkého koláča nahromadeného bohatstva neprerozdeľuje, čo bude príčinou zániku. Hampl pripomenul, že v minulosti vládnuce kruhy aspoň naoko usilovali o sociálny zmier a prerozdeľovali blahobyt do tej miery, aby sa ľudia prestali búriť (západné sociálne štáty, sociálny zmier). Dnes je arogancia bohatých až tak vysoká, že na ľudí jednoducho kašlú, čo sa im podľa Hampla po čase vymstí. Nebude to však tak skoro. Viac Hampl píše vo svojej novej knihe Cesta z nevoľníctva, o ktorej sa spolu so Xaverom v relácii bavili.

(redActor)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *