Šoféri pozor! Začal platiť zákon so šialenou výškou pokút za porušenie zákazu zastavenia a státia

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 1. mája (TASR) – Mestá a obce môžu po novom pokutovať porušenia zákazu zastavenia a státia aj formou objektívnej zodpovednosti. Vyplýva to z novely zákona o cestnej premávke, ktorá je účinná od soboty. Držiteľ vozidla tak dostane rozkaz o uložení pokuty do schránky. Výška sankcie je v závislosti od priestupku 78 alebo 198 eur, pri zaplatení do 15 dní od doručenia rozkazu však stačí uhradiť dve tretiny z danej sumy, priblížilo Ministerstvo vnútra (MV) SR na webovej stránke.


      Obec alebo obecná polícia zadokumentuje porušenie povinnosti držiteľa vozidla. „Každý dôkaz musí byť vyhotovený v takej kvalite, ktorá zabezpečí okamžitý záver, že skutok sa stal,“ pripomína MV SR. Môže ísť o fotografie alebo videozáznam. Po stotožnení držiteľa vozidla a na základe dôkazov vydá obec rozkaz o pokute. Držiteľ vozidla ho dostane poštou spolu s dôkazom o porušení povinnosti alebo informácie o spôsobe, ktorým sa držiteľ vozidla môže s dôkazom oboznámiť. Do 15 dní od doručenia možno podať voči rozhodnutiu odpor.


      Výška pokuty je pevne daná na 78 eur za porušenie v súvislosti so zákazom zastavenia a státia a 198 eur za neoprávnené státie na vyhradenom parkovacom mieste pre osobu so zdravotným postihnutím, prípadne státie na železničnom priecestí, v podjazde a tuneli a vo vzdialenosti kratšej ako 15 metrov pred a za nimi. “Ak držiteľ pokutu uhradí do 15 dní od doručenia rozkazu, stačí, že uhradí dve tretiny zo sumy,“ vysvetlilo ministerstvo. Pokuta sa tak môže znížiť na 52 alebo 132 eur.


      Obce doteraz nemali možnosť vyhotovovať dôkazy a ani vydávať rozhodnutia v takýchto prípadoch. Správny delikt sa mohol riešiť iba v prípade, ak bol zaznamenaný technickými prostriedkami Policajného zboru. Potrebu zmeny zdôvodnili predkladatelia novely aj tým, že mnoho obcí, najmä okresné a krajské mestá, začali riešiť problematiku parkovania rezidentov a jasne stanovili pravidlá, pričom realizovali príslušné dopravné značenie. Chýbali im však kompetencie na kontrolu rešpektovania týchto pravidiel formou objektívnej zodpovednosti.


      Rezort vnútra v súvislosti s novelou dodáva, že pokuty za nesprávne zastavenie a státie v blokovom konaní a v riadnom konaní, ani možnosť použiť „papuču“, sa v tejto súvislosti nemenili. Ich výška je v blokovom konaní maximálne 50 eur a 150 eur za parkovanie na mieste pre osoby a v riadnom, ktoré je iba v právomoci Policajného zboru, môže sankcia predstavovať 100 eur, respektíve 60 až 300 eur a zákaz činnosti do dvoch rokov.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *