Španielsko: Zatkli ľavicového rapera Pabla Haséla, odsúdeného za kritiku monarchie a kapitalizmu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: TASR/AP

Barcelona 16. februára (TASR) – Španielska polícia zatkla v utorok rapera Pabla Haséla, odsúdeného za urážku monarchie, pretože odmietol nastúpiť na výkon trestu a zabarikádoval sa na katalánskej univerzite. Informovala o tom agentúra AP.

Raper sa spolu s asi 50 svojimi stúpencami zabarikádoval v pondelok v budove rektorátu univerzity v meste Lleila. Išlo o posledný pokus 32-ročného speváka vyhnúť sa nástupu na výkon deväťmesačného testu, ktorý dostal za urážku španielskej monarchie a velebenie násilia a terorizmu.

Patovú situáciu na univerzite po približne 24 hodinách ukončili príslušníci poriadkovej polície. Rapera zatkli a desiatky študentov, ktorí sa tomu snažili zabrániť, vyviedli z budovy univerzity.

Hasél známy radikálnymi textami piesní tvrdí, že ho španielske úrady perzekvujú a porušujú jeho právo na slobodu prejavu. Trest mu bol udelený preto, že v jednej zo svojich piesní označil bývalého kráľa Juana Carlosa I. v súvislosti s obvineniami z korupcie za zlodeja. V niektorých skladbách sa tiež objavili hrozby násilím voči niektorým konzervatívnym politikom.

Petíciu na jeho podporu minulý týždeň podpísalo viac ako 200 umelcov vrátane svetoznámeho filmového režiséra Pedra Almodóvara či herca Javiera Bardema.

Celý prípad vyvolal v Španielku búrlivé diskusie. Španielska ľavicová vláda preto minulý týždeň oznámila, že navrhne zmeny v trestnom zákonníku, ktoré by v prípadoch tohto druhu zamedzili udeľovaniu väzenských trestov. Na kauzu rapera Haséla sa však už tieto zmeny vzťahovať nebudú.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
4 thoughts on “Španielsko: Zatkli ľavicového rapera Pabla Haséla, odsúdeného za kritiku monarchie a kapitalizmu

 • 16. februára 2021 at 13:56
  Permalink

  Kde je teraz Korčok? Kde sú hlasné trúby EÚ? Kde sú sankcie voči Španielsku? Koľko dá Korčok z našich daní na podporu Španielskej opozície?

  Reply
 • 16. februára 2021 at 16:05
  Permalink

  Navaľnyj je vyššia karta pre našich kaviarenských demokratov .

  Reply
 • 16. februára 2021 at 21:57
  Permalink

  Táto kauza sa mi veľmi podobá kauze Daňo a Vaský. V uznesení boli Daňo a Vaský v 2019 obvinení z tzv „hrubej neslušnosti“, čo je diera ponechaná na prípady ako masturbácia na verejnosti, a Golianovi sa podaril mentálny skok toto použiť na nejaké videá na YouTube, kde tiež išlo o kritiku vlády a systému.
  To je tiež bezprecedentný útok na slobodu slova, keďže ak by s týmto Golian prešiel a Daňo a Vaský by boli odsúdení na trest odňatia slobody, tak by to nezávisle na forme, či za použitia nejakých hulvátskych nadávok alebo urážok, znamenalo, že potenciálne hocikto, kto by politika, napr Matoviča označil za psychopata, ktorý sa cez trnavskú schránkovú firmu nezákonne obohacuje na nákupe testov pre jeho vlasný výmysel plošného testovania, mohol behnúť do Leopoldova. A to by zároveň zas vysvetľovalo prečo tie slovenské médiá sú tak málo kritické voči vláde.
  Ak je vláda v stave na počkanie nechať zadržať nejakých SMERáckych nominantov za to, že sú a potom ich nechať v base bez vznesenia obvinenia po doby vyše roka, tak samozrejme si každý novinár kladie otázku, či po nejakom kritickom artikli by aj u neho nenašli nejaké podozrivé finančné transakcie, za ktoré by potom à la Lučanský išiel bez konkrétnych dôkazov do väzby.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *