Spojené štáty predajú Saudskej Arábii bomby za 290 miliónov dolárov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Washington 30. decembra (TASR) – Americké ministerstvo zahraničných vecí schválilo predaj bômb za 290 miliónov dolárov Saudskej Arábii. Je to jeden zo série zbraňových kontraktov medzi USA a blízkovýchodnými diktatúrami v posledných týždňoch administratívy dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa. Informoval o tom v stredu denník The Guardian.

Kritici týchto obchodov tvrdia, že sú robené narýchlo napriek širokému odporu v Kongrese aj v radoch verejnosti voči takejto vojenskej podpore z dôvodu nedodržiavania ľudských práv v daných krajinách. V prípade Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov ide aj o odpor k vysokému počtu civilných obetí vojny v Jemene.

Rezort oznámil schválenie predaja bômb typu GBU-39 a príslušného vybavenia Saudskej Arábii v utorok. Zároveň oznámil schválenie predaja vrtuľníkov AH-64 Apache za štyri miliardy dolárov Kuvajtu, obranného protiraketového systému pre lietadlo egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího za 104 miliónov dolárov, ako aj presne navádzanú muníciu pre egyptské vojenské lietadlá za vyše 65 miliónov dolárov.

Egypt je kritizovaný za to, aký dosah má jeho protipovstalecká kampaň na severe Sinajského polostrova na civilistov.

Expertná skupina Centre for Foreign Policy Affairs so sídlom v New Yorku plánuje v stredu zažalovať americký rezort diplomacie v súvislosti so zamýšľaným predajom pokročilých dronov a viacúčelových bojových lietadiel F-35 Lightning II Spojeným arabským emirátom. Podľa zmieneného think-tanku ide o ignorovanie požiadaviek obsiahnutých v zákone o kontrole predaja zbraní.

Zintenzívnenie predaja vojenského arzenálu prichádza v čase, keď sa prechodný tím novozvoleného prezidenta USA Joea Bidena sťažuje, že ho Pentagón riadne neinformuje o prebiehajúcich transakciách. Je totiž zvykom, že prichádzajúca administratíva dostáva takéto údaje niekoľko týždňov pred inauguráciou novej hlavy štátu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *